zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Austrálie: přírodní divy nejmenšího světadílu (3.část)

10.01.2009
Příroda
Austrálie: přírodní divy nejmenšího světadílu (3.část)

Dnes nás čeká přehlídka čtyř čistě přírodních památek. Mezi nimi například Fraser, největší písečný ostrov na světě, oplývající neuvěřitelnou krásou.

Před ním si však ještě představíme památku s názvem Žraločí zátoka, Západní Austrálie, zapsanou na Seznam v roce 1991. Zátoka spolu se svými ostrůvky a přilehlou pevninou mimo jiné zahrnuje tři naprosto výjimečné přírodní jevy. Jednak jsou to rozsáhlé podvodní plochy pokryté mořskou trávou (největší na světě), dále populace dugongů, vodních savců žijících u dna mělkých zátok. Třetím unikátem jsou pak stromatolity, vápnité usazeniny dosahující stáří až několik miliard let, představující tak nejstarší formu života na Zemi. Žraločí zátoka je kromě toho domovem pěti druhů ohrožených savců.

Zmíněný ostrov Fraser se nachází u východního pobřeží Austrálie a na Seznam UNESCO byl zapsán v roce 1992. Má nádhernou zachovalou přírodu, například zdejší jezera patří k nejčistším na světě. Na ostrově mimo jiné žije populace divokého psa dinga, různé druhy želv, rypouše sloního nebo žraloka. Fraser je pokryt subtropickým pralesem, který vytváří nádherný kontrast s písečnými dunami. Na ostrově nalezneme také malou skupinu domorodců, kteří zde podle archeologických výzkumů žili již nejméně před 5 000 lety. Dříve jich však bývalo mnohem více, ale příchod Evropanů na ostrov pro ně znamenal katastrofu.

Naleziště zkamenělin savců (Riversleigh / Naracoorte), přesně takto byla v roce 1994 na Seznam UNESCO zapsána další australská památka. Obě místa, vzdálená od sebe 2000 kilometrů, patří k deseti nejlepším nalezištím fosílií na světě. Dokonale ilustrují jednotlivé etapy vývoje australské fauny. V Riversleigh v severní Austrálii se našly zkameněliny již vyhynulých savců, plazů a ptáků z oligocénu a miocénu. Vápencové jeskyně v Naracoorte na jihu země mimo jiné ukrývaly skvěle zachovalou sbírku obratlovců z období pleistocénu.

Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy byly na Seznam UNESCO zapsány v roce 1997. Obě přírodní památky se nachází v jižní části Indického oceánu 4.100 kilometrů jihozápadně od Austrálie, relativně blízko k Antarktidě. Jedná se o neobydlené pusté ostrovy, jež patří k Austrálii od roku 1947. Na ostrovech se nacházejí jediné dva aktivní vulkány na australském území. Jeden z nich, Mawson Peak, je zároveň nejvyšší australskou horou. Ostrovy jsou navštěvovány pouze za účelem přírodovědeckého výzkumu. Na Heardově ostrově ani na McDonaldových ostrovech není žádný přístav.

Foto: Wikipedia

Autor: Kateřina Suková

http://cestovani.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí