zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Budou lidé ekologickou daň obcházet?

20.12.2008
Obecné
Budou lidé ekologickou daň obcházet?

Sobětuchy - Přehlášení starých motorových vozidel se od nového roku nepěkně prodraží. Noví majitelé zaplatí při zaevidování vozidla místo dosavadních osmi stovek až deset tisíc korun.

Vše bude odvislé od toho, jak staré vozidlo bude chtít majitel zaevidovat. „U vozů splňujících emisní hodnoty Euro 0 zaplatí nový majitel plných deset tisíc. U vozů v kategorii Euro 1 to bude pět tisíc, u Eura 2 tři tisíce. U nejmodernějších vozů z kategorie Euro 3 zůstává poplatek na osmi stovkách,“ vysvětluje Vlastislav Růžička, který v Sobětuchách provozuje bazar s vozidly značky Škoda. „Zmíněné opatření postihne prakticky 50 procent motoristů. Především ty méně movité. Zaplacení nepopulární ekologické daně se zřejmě mnozí budou snažit vyhnout. Třeba tak, že si budou vozy formálně pouze zapůjčovat,“ domnívá se Růžička.

Majitel autobazaru kritizuje i fakt, že změny zákona byly schváleny fakticky na poslední chvíli. „Mnozí z nás nakoupili stará auta třeba v létě, teď se stala vlastně neprodejnými. Z toho plynou nemalé finanční ztráty,“ vysvětluje prodejce, který poskytuje ve své provozovně kompletní předprodejní i poprodejní servis. V nabídce je tu nyní asi dvacítka vozů.

Sobětušská provozovna funguje i jako sběrné místo vozidel pro následnou ekologickou likvidaci. Bez protokolu o jejím provedení dnes nelze automobil odhlásit z provozu. „Nevím ale, jestli nové zákony povedou ke zlepšení situace a k obnovení vozového parku. Někteří majitelé starých vozů budou svá rázem neprodejná auta raději donekonečna opravovat, když už je nedokážou prodat tak jako doposud,“ netají se Růžička se svými pochybnostmi.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí