zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rumunské bahenní sopky

31.12.2008
Obecné
Příroda
Geologie
Rumunské bahenní sopky

Rumunsko má krásné přírodní výtvory, a co se jejich množství týče, patří dokonce k nejbohatším státům Evropy. Přesto je existence těchto zajímavých míst v turistických průvodcích bohužel často "utajena", a tak není divu, že není lehké je najít.

Bahenní sopky Noroiosi - Autor:irm.mathematik.hu -berlin.de/~belgun/vulcani.html Bahenní sopky Noroiosi
Autor:   irm.mathematik.hu -berlin.de/~belgun/vulcani.html  

Stejné je to i s bahenními sopkami Noroiosi. Žádné ukazatele k nim nevedou, proto informace, že leží asi třicet kilometrů severozápadně od města Buzau, je opravdu čistě orientační. Záchytným bodem je obec Policiori, kam dorazíte po ještě téměř slušné silnici. Odtud je však nutné počítat se ztíženými podmínkami. Prašná, šotolinová komunikace vedoucí k vytčenému cíli dá vašemu dopravnímu prostředku pořádně zabrat. Jel jsem dál, avšak ukazatele k sopkám stále nikde. Naštěstí v jednom ze servisních důlních středisek mi tamní hlídač poradil, kudy dál: "Musíte tudy, nahoru do stráně. Pak už to uvidíte." Vyběhl jsem vzhůru a to, co jsem spatřil, mě plně odškodnilo. Přede mnou se rozprostíralo velké sopečné pole. Šedá plocha posetá několika desítkami stále činných vulkánů. Pohled na ně byl úchvatný.

Bahenní sopka - Autor:rumaene.de/ Rumanien_2001/Vulcanii_Noroiosi/ Bahenní sopka
Autor:   rumaene.de/ Rumanien_2001/Vulcanii_Noroiosi/  

Jednotlivé vulkanické kužely mají obvod 50 až 80 centimetrů a ční v některých případech až do výšky pěti až sedmi metrů. Celé místo bylo vyprahlé a působilo mrtvolným dojmem. A také bylo slané. Jedinou známkou života je tady, kromě neustálého bublání bahna v kráterech, unikátní trnitý keř Nitraria Schoberi , který v těchto nehostinných místech přežívá. Tento druh, vysoký jeden až dva metry, objevil rumunský vědec Dimitrie Brandza. Už před ním ho však znali obyvatelé solných stepí jižního Ruska, Sibiře a Mongolska. A právě těmto národům sloužily plody keře, resp. odvar z nich, za pokrm.

Má hlavní pozornost ovšem byla zaměřena na ony zvláštní sopky, v nichž bahno prakticky neustále probublává. Měl jsem touhu sáhnout si dovnitř, zda je bahno horké, či nikoli. Obavy byly naštěstí zbytečné. Šedá hmota v kráteru, připomínající vroucí, špinavou vodu, je totiž studená.

Existence vulkánů Noroiosi je známá už od pravěku, a přestože sopky samotné nejsou nebezpečné, místo, kde se nacházejí, bylo vždy epicentrem všech zemětřesení v Rumunsku.

ZDROJ: www.rozhlas.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí