zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sanace náhodně objevené skládky u Řídké Blany na Českobudějovicku přijde na stovky milionů korun

29.12.2008
Odpady
Sanace náhodně objevené skládky u Řídké Blany na Českobudějovicku přijde na stovky milionů korun

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Možná až stovky milionů korun může stát sanace skládky u Řídké Blany na Českobudějovicku. Tu objevili nedávno zcela náhodou pracovníci Lesů ČR, když se jim v lese propadla kola traktoru.


Jak dnes řekl ředitel jihočeských Lesů ČR Radek Pomije, jde o naleziště dehtů, karcinogenních polycyklických aromatických uhlovodíků a fenolů. Jejich likvidace si vyžádá stovky milionů korun a s likvidací zamořeného území bude muset pomoct i Evropská unie.

„Netušili jsme o tak velké ekologické zátěži, na bývalou skládku odpadu jsme přišli až tehdy, kdy se nám při těžbě dřeva propadl traktor. Pak jsme zjistili, co za hrůzy se tu nachází,“ řekl Pomije.

I když na první pohled vypadá okolí jako les, ve skutečnosti je tu pod tenkým nánosem hlíny možná až třináct metrů hluboká vrstva ukrývající stovky tun převážně průmyslového odpadu. „Před desítkami let se zde těžil žáruvzdorný jíl a před listopadem 1989 sem zřejmě některý z podniků odpad navozil a oblast zamořil. Nebezpečí tu hrozí i návštěvníkům, kteří se mohou propadnout do zapáchajících jam,“ dodal ředitel.

Nejméně celý příští rok budou specializované firmy naleziště zkoumat a pak ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí a dalšími úřady problém řešit. Lesníci už nyní vědí, že o pomoc budou muset požádat minimálně kraj nebo stát, aby bylo možné s žádostí o dotaci k likvidaci jedů u EU uspět.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí