zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Autobusová doprava na Táborsku bude ekologičtější

29.12.2008
Obecné
Autobusová doprava na Táborsku bude ekologičtější

Na Táborsku jezdí jedenáct čistějších autobusů. Dopravní společnost Commet má totiž ve svém vozovém parku vozy, které nejezdí na naftu, ale stlačený zemní plyn, takzvaný CNG. Na jihu Čech existují zatím jen dvě čerpací stanice na tuto ekologickou pohonnou hmotu - jedna je právě v Táboře a druhá v Českých Budějovicích. 

Jak řekl Jiří Lachout ze společnosti E.ON, při spalování zemního plynu v motorech vzniká mnohem méně emisí než při pohonu klasickými palivy, což je plus i pro Tábor: "I když se jedná o čisté jihočeské město, tak centrum je zatíženo prachovými částicemi. Z toho důvodu sdružení měst a obcí přistoupilo k nákupu autobusů na zemní plyn, které dokážou potvrdit, že přínosy nejsou jen finanční při úspoře pohonných hmot, ale prodlužuje se i životnost motorů. Dobře je to také vnímáno veřejností, protože se dělá pro město jako takové. Autobusů bude přibývat zhruba 5 kusů ročně do cílového stavu 40 vozidel."

Na zemní plyn ale mohou jezdit a jezdí i osobní auta. V loňském roce například Pražská plynárenská otevřela v hlavním městě půjčovnu aut poháněných výhradně stlačeným zemním plynem. Teď založila filiálku půjčovny také v Českých Budějovicích a další otevře v bavorském Chamu.

Ředitelka správy majetku Pražské plynárenské Lenka Poklopová vysvětlila, proč právě České Budějovice: "Hledali jsme města, kde jsou plnící stanice, a kterých ještě není tolik. V Českých Budějovicích je plnící stanice, v blízkém Táboře je další a v Rakousku a Německu je spousta stanic. V příštím roce uvažujeme o dalších městech, kde bychom mohli zřídit další pobočky."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí