zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Majitelé koní v USA vypouštějí kvůli nákladům zvířata do přírody

31.12.2008
Příroda
Majitelé koní v USA vypouštějí kvůli nákladům zvířata do přírody

Těžké ekonomické časy údajně vedou některé americké majitele koní k vypouštění zvířat do volné přírody. Celostátní údaje nejsou sice k dispozici, ale místní tisk v Oregonu, Wyomingu a Nevadě poukazuje na desítky koní, kteří se často ve zuboženém stavu potulují po pláních a prériích. Za důvod odborníci označují neschopnost majitelů své koně uživit.

"Bývalo to šest až osm koní za rok, letos jsme jich našli dosud nejméně 41," řekl reportérům Reno Gazette-Journal wyomingský komisař pro značkování koní Lee Romsa. V severní Nevadě bylo nalezeno 63 opuštěných koní, což je podle mluvčího ministerstva zemědělství státu Nevada Eda Fostera "bezprecedentní situace". Šéf operací ve volné přírodě ministerstva zemědělství státu Oregon Jack Noble vystopoval 11 zanedbaných, nemocných a hladových koní. "Byli jen tak vypuštění, strašlivě podvyživení," řekl novinářům.

V celých Spojených státech jsou opuštěných koní "určitě tisíce", domnívá se předseda národní jezdecké fronty a oregonský cvičitel koní Dave Duquette. Důvodem jsou stále se zvyšující náklady na jejich chov, a to za situace, kdy se majitelé musejí vyrovnávat s ekonomickou krizí. "Lidé se musejí rozhodnout, zda nakrmí děti nebo koně," vysvětluje veterinář státní univerzity v Utahu Kerry Rood.

Stále méně častým řešením pro majitele koní je prodej na dražbách. Licitátoři se podle utažské odbornice na koně Patricie Evansové zaměřují na zisk. Pokud nemají jistotu, že jim zvíře vynese dostatek peněz, prostě ho do aukce nepřijmou.

Problém opuštěných koní souvisí i s uzavřením posledních amerických koňských jatek, která ještě do loňska fungovala ve státě Illinois, soudí veterinář Kerry Rood. Jatka bývala pro majitele koní často poslední možností, dodává.

Mluvčí organizace Lidé pro etické zacházení se zvířaty (PETA) Bruce Friedrich ale tvrdí, že uzavření jatek bylo nutné k ukončení "odporně hrubé" praxe.

Mnoho chovatelů věří, že když své koně vypustí do přírody, ujmou se jich stáda divokých koní. "Ale divocí koně je odmítnou tím nejnásilnějším způsobem," říká Ed Foster. Pro domácí koně to zpravidla znamená "velmi špatný konec".

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí