zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ivanovice: Prašná skládka zmizí

05.01.2009
Odpady
Ivanovice: Prašná skládka zmizí

Ivanovice na Hané - Ivanovická radnice ustoupila stížnostem obyvatel a zruší skládku suti. Stavebníkům to ale zkomplikuje život.

Celé měsíce se Božena Loubalová z Ivanovic na Hané dívala, jak nákladní auta přivážejí stále nové hromady stavebního odpadu a sypou je nedaleko jejího domu na obecní plochu pod továrnou Fischer. Drtička pak odpad několik dnů redukovala. Když hluk a prašnost začaly být neúnosné, podala stížnost na ivanovickou radnici. „Měli jsme obavy, že tam vzniká recyklační dvůr,“ svěřila se Loubalová.

Situaci posuzovali i pracovníci vyškovského územního pracoviště krajské hygienické stanice. Do pěti minut po telefonické stížnosti vyrazili do Ivanovic na Hané. „Nejvyšší prašnost nastala v době drcení, ale to trvalo jen krátkodobě. Přesto jsme nakonec naznali, že nadrcený odpad by měl provozovatel zakrýt plachtami,“ uvedl hygienik Rudolf Novák.

Ivanovická radnice nakonec tlaku obyvatel ustoupila. „Úložiště se zruší. Další suť tam už dávat nebudeme. Musíme nicméně vyřešit, co s uloženým odpadem. Do té doby než rozhodneme, kam ji odvezeme, zůstanou hromady zakryté, aby se z nich neprášilo,“ uvedl vedoucí ivanovického stavebního úřadu Bohumír Novotný.

A to může trvat třeba celá léta, přestože odpadu už zůstává na ploše zhruba jen třetina původního stavu. Rozdrcená stavební suť se totiž využívá například k vysypávání cestiček nebo k zavážení různých výmolů. Nejde se jí zbavit najednou.

Celý problém vzniknul, když v Ivanovicích na Hané vzrostl počet stavebníků a ti nevěděli kam se stavebními zbytky. Radnice se rozhodla vyjít jim vstříc a využít volnou obecní plochu, kde kdysi zemědělci ukládali cukrovou řepu. Když po restituci připadla část soukromé firmě a část městu, využívali ji oba jenom ke skladování stavebního materiálu na paletách a dřevěných výrobků. Tedy věcí, které nezpůsobovaly prašnost. „V minulosti jsme neřešili žádné stížnosti. Problém nastal až v době, kdy město objednalo drcení stavební suti na této zpevněné ploše,“ připustil Novotný.

Na jedné straně město vyhovělo lidem v sousedství úložiště, ale na straně druhé budou mít stavebníci rozhodně komplikovanější život. „Budou muset využívat služeb firmy Respono,“ myslí si Novotný.

Do ivanovického sběrného dvoru společnosti Respono však můžou přijet jenom lidé s menším množstvím stavebního odpadu, třeba s vozíkem za auto.
„Větší množství, například nákladní auto, ale může jet jedině na skládku do Kozlan. Podle nového ceníku platného od začátku letošního roku zaplatí podnikatel tři sta dvacet korun za jednu tunu odpadu a fyzická osoba dvě stě sedmdesát korun. K tomu všemu je potřeba přičíst devatenáctiprocentní daň,“ řekl pracovník Respona Karel Brandýs.

Pokud by vedení města Ivanovice na Hané do budoucna uvažovalo o zřízení recyklačního dvora, museli by s tím souhlasit i všichni vlastníci sousedních pozemků.

Vyškovský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí