zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak se stát expertem na ochranu vod

06.01.2009
Voda
Jak se stát expertem na ochranu vod

Je myčka nádobí šetrná k životnímu prostředí? Je úspornější sprchování nebo koupání ve vaně? Co znamená značka “ekologicky šetrný výrobek“? S těmito a podobnými otázkami si museli poradit žáci základních škol, kteří se zúčastnili výukového programu „Živá voda“ připraveného občanským sdružením EKODOMOV.


Stali se totiž experty přes ochranu vody a snaží se zachránit ohrožené jezero před zkázou a obyvatele sousedící vesnice před nedostatkem vody. Co na tom, že jezero je jen fiktivní, a že otázky jim nepokládají skuteční obyvatelé vesnice. Jejich zodpovězení dostali za úkol od lektorky z občanského sdružení EKODOMOV, která k nim do školy přijela. Aby se mohli stát experty a „vesničanům“ správně odpovědět, museli žáci nejdříve nastudovat texty, které dostali na pomoc. Po zodpovězení otázek zbyl žákům ještě úkol přesvědčit obyvatele fiktivní vesnice o tom, že má smysl vodu chránit. Jak na to? Jak jinak než reklamou. A tak vznikaly reklamní spoty ve formě improvizovaných scének, ve kterých děti představovaly pravidla šetrného praní prádla, možnosti využití ekologicky šetrných výrobků, úspory vody v domácnosti a jiné způsoby, jak šetrně zacházet s vodou.

V programu „Živá voda“ se žáci nezabývají pouze tím, co se děje s vodou v domácnosti, ale dozvědí se také, jak putuje voda v krajině, kde jí hrozí riziko znečištění a dále např. k čemu slouží úpravna pitné vody či čistička odpadních vod.

Tříhodinový program, který vznikl za finanční podpory Středočeského kraje a ČSOP Vlašim, je určen pro žáky 2. stupně ZŠ a nižší třídy gymnázia a k dnešnímu dni se ho zúčastnilo 480 žáků.

http://www.ekodomov.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí