zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vlajka EU se objevila na Hradě. Promítli ji tam lidé z Greenpeace

08.01.2009
Obecné
Vlajka EU se objevila na Hradě. Promítli ji tam lidé z Greenpeace

Praha, Česká republika — Greenpeace dnes brzy ráno promítlo na Pražský hrad velkou vlajku Evropské unie. Reagovalo tak na pokračující nechuť prezidenta Klause vyvěsit na Hradě unijní vlajku alespoň po dobu českého předsednictví EU, které právě začalo.

 Akce měla zároveň připomenout politikům i veřejnosti, že pokud má být české předsednictví úspěšné, jednou z jeho hlavních priorit musí být ochrana klimatu. Podobně se včera vyjádřilo i české Ministerstvo životního prostředí.

Kromě modré vlajky s dvanácti žlutými hvězdami se na hradních zdech objevila i obří dvojjazyčná dopravní značka s nápisem „Kodaň – 333 dní“ doplněná heslem „Je to na nás!“ a značkou CZ. Právě 333 dní totiž zbývá do zahájení důležité konference v Kodani, na které se bude rozhodovat o nové mezinárodní dohodě o změně klimatu - nástupci Kjótského protokolu. Právě česká vláda bude muset zahájit jménem EU vyjednávání o přípravě této klíčové dohody s nastupujícím prezidentem USA Barackem Obamou a dalšími světovými politiky. Topolánek, Bursík a Schwarzenberg mají před sebou náročný a odpovědný úkol: celosvětová jednání o ochraně klimatu mohou významným způsobem ovlivnit na celé desetiletí. Pozitivním, ale i negativním způsobem.

„Probíhající roztržka mezi Ruskem a Ukrajinou o dodávky plynu je jen dalším důvodem, proč by se měla stát ochrana klimatu společně s energetickou bezpečností hlavní prioritou českého předsednictví. Snižování emisí skleníkových plynů je příležitostí, jak zároveň snížit naši závislost na drahých fosilních palivech, vytvořit v Evropě nové milióny pracovních míst a zvýšit stabilitu a nezávislost evropské energetiky i ekonomiky,“ uvedl dnes v Praze Joris den Blanken, ředitel oddělení klimatické a energetické politiky Greenpeace EU.

Greenpeace dnes dopoledne představilo seznam pěti hlavních požadavků na české předsednictví, které považuje z celoevropské perspektivy za nejdůležitější a jejichž splnění bude v nejbližších šesti měsících prosazovat. Zahrnuje např. výraznější snížení emisí skleníkových plynů v EU a účinnou mezinárodní podporu rozvoje čistých technologií a ochrany lesů v rozvojových zemích (3). Žádá rychlou realizaci loni přijatého tzv. klimaticko-energetického balíčku, který je navzdory své polovičatosti dobrým východiskem ke snižování evropské závislosti na fosilních zdrojích včetně ruského plynu. Úplný seznam požadavků je uveden v příloze této tiskové zprávy.

„Na Hrad jsme dnes nepromítali náhodně. Doufáme, že vláda nedá Václavu Klausovi příležitost, aby zneužil českého předsednictví k útokům na evropskou politiku ochrany klimatu. Precedens už máme: předloňský radikální klimaskeptický projev pana prezidenta v OSN nás stál členství v Radě bezpečnosti. Pokud chce české vláda jako lídr Unie obstát, musí naopak věnovat ochraně klimatu podstatně větší pozornost než dosud,“ upozornil vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

— František Smrčka
 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí