zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co je to ekologická stopa, vysvětlí beseda

08.01.2009
Obecné
Co je to ekologická stopa, vysvětlí beseda

Beseda, kterou v rámci kampaně Krnov – město stromů pořádá Místní agenda 21 Krnov ve spolupráci s Městskou knihovnou Krnov, se uskuteční ve čtvrtek 8. ledna v 18 hodin ve studovně městské knihovny.

Takzvaná ekologická stopa říká, kolik plochy potřebuje člověk k souvislému zajišťování svých potřeb. Určuje, kolik zdrojů potřebujeme ke svému současnému životnímu stylu a ke zneškodnění všech odpadů, které produkujeme. Ekologická stopa je jedním z indikátorů udržitelného rozvoje, který je sledován právě iniciativou TIMUR. Ta monitoruje současný stav a vývoj životního prostředí ve městech, ať už jde o znečištění, dopravu, až po dostupnost služeb nebo zelených ploch.

„Znalost těchto ukazatelů umožňuje veřejné správě kvalifikovaně rozhodovat a dlouhodobě plánovat rozvoj měst s ohledem na udržitelnost rozvoje. Slouží také ke srovnání se situací v jiných městech, které sledují stejné indikátory. Od října letošního roku, kdy TIMUR spočítal ekologickou stopu Krnova, se můžeme objektivně srovnávat s ostatními městy,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Rostislava Rollerová.

Z výpočtu ekologické stopy Krnova vyplynulo, že si město nevede tak špatně. V porovnání s ostatními městy se nachází asi ve středu pole. Má obdobnou ekologickou stopu jako třeba Chrudim nebo Velké Meziříčí. Navíc Krnov dosahuje v šesti položkách z osmi hodnoty lepší, než je celostátní průměr. Přesto jeho ekologická stopa převyšuje biologickou kapacitu vypočítanou pro toto město o 170 procent.

Na přednášce v knihovně se zájemci dozvědí, jak si mohou spočítat svou vlastní ekologickou stopu, jakou zanechávají.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí