zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Speleologové zpřístupní Na Turoldu po letech prací Jezerní dóm

10.01.2009
Geologie
Speleologové zpřístupní Na Turoldu po letech prací Jezerní dóm
Speleologové letos na jaře zpřístupní v jeskyni Na Turoldu u Mikulova Jezerní dóm. Na tomto projektu pracovali čtyři roky. V uplynulých týdnech do něj vytvořili pohodlnou přístupovou cestu pro turisty. Tvoří ji osmimetrové točité schodiště v nejnižší části jeskyně. ČTK to dnes řekl vedoucí správy jeskyně Stanislav Kolařík.
    "Dva měsíce nám trvalo, než jsme schodiště, které je svým tvarem komplikované, usadili," doplnil s tím, že nyní již jen zbývá rozmístit světla, která budou pod jezerní hladinou.
    Problémem je nedostatek vody. Speleologové čekají, až se hladina opět zvýší. Světla chtějí umístit tak, aby vytvářela zajímavé scenérie. Vysoká hladina spodní vody přitom v uplynulých letech ztěžovala práce spojené se zpřístupněním Jezerního dómu.
    Cena projektu nebyla dosud vyčíslena. Materiál z nerezu na stavbu schodiště dostala správa jeskyně zdarma. Loni si podzemí pod vrchem Turold prohlédlo přibližně 27.000 turistů.
    Zájem o jeskyni vzrůstá. Její atrakcí jsou kromě jezera 18 metrů dlouhé tektonické praskliny, krystaly a netradiční korálová výzdoba. Symbolem Turoldu je skalní dutina nazvaná Žraločí hlava. Netradičně tvarované postavičky z kamene lze najít v Pohádkové síni. K nejoblíbenějším patří kamenný Dominik Hašek - útvar připomínající hokejového brankaře v akci.
    Vladimír Klepáč
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí