Jak Děda Mráz pomáhá jádru
Ekologie nebo jádro. Bezpečí nebo nejistota zamoření. Teplo nebo zima. Evropská unie nebo národní zájmy. Mírně řečeno, jsou to dost děsivá dilemata. Zejména s ohledem na to, že Česká republika nyní předsedá Evropské unii.
Slovensko a Balkán mrznou. A slovenský premiér Róbert Fico chce náhlý výpadek plynu nahradit nastartováním jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích, která byla právě odstavena po nátlaku z Bruselu. "Ak jediným riešením je opätovné naštartovanie Bohuníc, tak beriem plnú zodpovednosť za ich spustenie," pravil a dal Rusku a Ukrajině dva dny na obnovení dodávek.
Zatímco Bohunice, odstavené před týdnem, lze oživit snadno, bulharskou Kozloduj už by čekal složitější proces. Tisíce Bulharů ovšem začínají mrznout, a tak se prezident Georgi Parvanov dopustil podobné úvahy jako premiér Fico. Podobné dilema mají i v Litvě, kde odstavují sovětskou Ignalinu. Tam také nahrazují jadernou elektřinu uhlím a hlavně - plynem.
A v Německu se objevují úvahy, jestli nedávné odstavení jaderných elektráren, přijaté v době sociálnědemokraticko-zelené vlády, nebylo poněkud předčasné. A to mají Němci největší zásoby plynu v unii a na Rusku jsou závislí jen ze třetiny.
Na jedné straně tedy postkomunistické země čelí tlaku unie, aby vypnuly staré a podle západu nebezpečné jaderné elektrárny, na straně druhé ale od starých členů nezaznívá žádné povzbuzení, nabídka pomoci, nebo snad dokonce posun směrem k vytvoření společné energetické politiky. Václav Klaus a Declan Ganley tak s tvrdě hájenými národními energetickými politikami dostávají další protiunijní argument.
Co Brusel nabízí za to, že donutil některé členské státy (Litvu, Bulharsko, Slovensko) vypnout jejich hlavní zdroje energie s odkazem na Černobyl?
Brutálně řečeno, nic vyjma efemerního slibu o nových cestách pro středoasijský plyn (Nabucco). Propojení západních zemí unie s členy, kteří leží na východě téměř neexistuje; stejně jako neexituje severojižní propojení středoevropských zemí.
Současný předseda sedmadvacítky - český premiér Mirek Topolánek - by zcela jistě se zastánci jádra ochotně souhlasil, ale musí nyní zastávat celounijní postoje. A jádro v unii prostě moc populární není, i když možná i díky Rusům a Ukrajincům zase jednou být začne.
Pokud Róbert Fico Jaslovské Bohunice znovu spustí, tak mu mrznoucí Slováci jen zatleskají (pokud nezkolabuje přenosová soustava). A pár lidí v Evropě se bude muset přinejmenším podrbat na hlavě, zatímco francouzský prezident si bude moci uspořádat nové turné po Evropě a nabízet "bezpečné" francouzské reaktory, jak to udělal loni na podzim v Polsku, když Varšavu přemlouval, aby podpořila klimatický balíček.
Něco mi říká, že čeští i evropští zelení budou muset díky mrazu z Kremlu a Kyjeva přehodnotit v nejbližší době některé své fundamenty.
A co na to Rakušané?
martin.ehl@economia.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?