zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Města a obce opět mají šanci dosáhnout na dotace

12.01.2009
Obecné
Města a obce opět mají šanci dosáhnout na dotace

Doprovodný program veletrhu WatEnvi bude věnován Operačnímu programu Životního prostředí

Obce a města mají opět možnost získávat finanční prostředky z Operačního programu Životního prostředí (OPŽP). Žádosti už mohou posílat od 15. prosince 2008. Jde zejména o zlepšování vodohospodářské infrastruktury, přičemž je důraz kladen na snižování rizik při případných povodních. Téma OPŽP se bude prolínat celým doprovodným programem veletrhu WATENVI 2009 a bude se na něm významně podílet SOVAK ČR a Státní fond životního prostředí.

Z prostředků Evropské unie budou dotovány například projekty na výstavbu, rekonstrukci a intenzifikaci centrálních čistíren odpadních vod, kanalizačních systémů v aglomeracích nad 2 000 obyvatel a projekty na související výstavbu vodovodů.
„Do této výzvy se mohou přihlásit znovu i ti žadatelé ze 3. výzvy, u nichž změna metodiky FEA znamená nutné změny v předkládaném projektu. Jde i o žadatele, jejichž projekt nebyl schválen,“ řekl ředitel SFŽP ČR Petr Štěpánek. Doplnil, že žádosti o dotace z 1. Prioritní osy budou přijímat krajská pracoviště tohoto subjektu.
V rámci této Prioritní osy 1 bylo zatím schváleno 222 projektů, což znamená finanční částku více než 16 miliard korun. Ministerstvo už poněkolikáté nabízí obcím možnost získat dotace, sídla tak mohou splnit závazky vyplývající z příslušné směrnice, kterou ČR musí splnit do konce roku 2010. Podle ředitele odborů fondů EU MŽP Jana Kříže lze v současnosti rovněž podávat žádosti o podporu tzv. velkých projektů v rámci Prioritní osy 1 (Zlepšování vodohospodářské infrastruktury a snižování rizik povodní). „Zároveň jsou přijímány žádosti o podporu velkých projektů v rámci Prioritní osy 2. V tomto případě se jedná o zlepšování kvality ovzduší a snižování emisí,“ dodal Kříž. Velkým projektem se v oblasti životního prostředí rozumí, že celkové náklady přesáhnou částku 25 milionů eur včetně DPH.
OPŽP je zaměřený na zlepšování kvality života lidí, přispívá ke zlepšování stavu ovzduší, vody i půdy a řeší problematiku odpadů a průmyslového znečištění. Podporuje tedy péči o krajinu a využívání obnovitelných zdrojů energie, dotýká se budování infrastruktury v této oblasti. Tento OPŽP čerpá 18,4 procenta z 26,96 miliardy eur určených ze strukturálních fondů EU pro ČR v letech 2007–2013. Celkem tedy zájemcům nabídne přes 5,2 miliardy eur.
 

Zdroj: www.bvv.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí