zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Malé vodní elektrárny a životní prostředí

11.01.2009
Voda
Energie
Malé vodní elektrárny a životní prostředí
Sdružení Calla pokračuje v cyklu pracovních setkání, která jsou zaměřena na problematiku možných negativních dopadů využívání obnovitelných zdrojů energie na životní prostředí. Druhým tématem jsou zdroje s dlouholetou tradicí - malé vodní elektrárny. Ty mají řadu přínosů. Při špatné praxi ale mohou mít také negativní dopady na životní prostředí. Workshop na toto téma se uskuteční ve středu 14. ledna 2009 na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity v Táboře.

V programu se zaměříme na tři témata - problematiku minimálních zůstatkových průtoků a hustoty česlí, na rybí přechody a rovněž na vodoprávní problematiku. Na debatu jsou zváni zástupci provozovatelů malých vodních elektráren, státní správy (např. Ministerstva životního prostředí, Ministerstva zemědělství, Krajského úřadu, České inspekce životního prostředí či AOPAK), Povodí Vltavy, rybáři a další zástupci nevládních organizací a profesních sdružení. Cílem akce je během debaty oddělit předsudky od faktů a definovat takové podmínky, které zabezpečí fungování a rozvoj sektoru malých vodních elektráren s minimalizací dopadů na životní prostředí.

V březnu se pak v Jindřichově Hradci zaměříme na problematiku větrných elektráren. Cyklus završíme v dubnu exkurze na příkladná zařízení v Rakousku. Výsledkem posléze budou metodické listy pro investory a budoucí provozovatele těchto zdrojů.
Edvard Sequens řekl: „Narůstá potřeba vyrábět co nejvíce energie z čistých a místně dostupných zdrojů, kam malé vodní elektrárny patří. Na druhé straně tyto tvoří překážky pro živočichy ve vodních tocích. Věřím, že lze oba požadavky skloubit.“

Calla - Sdružení pro záchranu prostředí
P.O.Box 223 nebo Fráni Šrámka 35
370 04 České Budějovice
telefony:  +420 38 73 10 166 ,  +420 38 73 11 381 
fax: +420 38 73 10 166
E-mail: calla@calla.cz
www.calla.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí