zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Třeskuté mrazy zaměstnávají rybáře i lesníky na jihu Čech

14.01.2009
Les
Třeskuté mrazy zaměstnávají rybáře i lesníky na jihu Čech

JIHOČESKÝ KRAJ - Třeskuté mrazy, které v posledních dnech panují i na jihu Čech, zaměstnávají také rybáře, lesníky a myslivce. Rybáři prosekávají led na rybnících, lesníci zase přikrmují zvěř, která má kvůli sněhu a lednu nedostatek potravy.


Jihočeští rybáři kontrolují denně na 150 rybníků. „Musejí v těchto dnech prosekávat desítky zamrzlých rybníků, protože pod zmrzlou hladinou ubývá kyslík a rybám hrozí udušení. Někde používáme provzdušňovače aerátory, které vodu čeří a zabraňují vytvoření ledu. To jde ale jen v místech, kde je v dosahu elektřina,“ řekl generální ředitel Rybářství Třeboň Jan Hůda.

Díry v ledu, většinou obdélníkového tvaru, rybáři označují vyřezanými krami nebo postavenými větvemi. „Musíme tak upozornit bruslaře nebo i lidi na procházkách, aby se k těmto místům nepřibližovali a neriskovali život,“ dodal ředitel Hůla.

V pohotovosti jsou i lesníci a myslivci. V současných mrazech strádá zvěř v lesích a oborách. „Musíme zvěř přikrmovat vším, co jde, senem, žaludy, kaštany i další potravou a to někdy i dvakrát denně. Hlavně vysoká jde v takto mrazivých dnech za potravou a mnohdy ujde i desítky kilometrů, což se ale pro laně a srny může stát osudové,“ uvedl lesní správce Hlubocké obory Jan Zasadil.

Přibývá ale také sražených srn, zajíců a laní. „Je jich víc než obvykle,“ potvrdil mluvčí policie Jiří Matzner s tím, že řidiči by si měli dát hlavně při cestě ve tmě větší pozor. Na Českobudějovicku je to především na trasách ve směru na Nové Hrady, Hluboká, Týn nad Vltavou, v okolí Purkarce. Na Táborsku je pak velký výskyt lesní zvěře ve směru na Pelhřimov nebo při cestě na Choustník.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí