zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olešnice: největší skicentrum na jižní Moravě poroste

17.01.2009
Obecné
Olešnice: největší skicentrum na jižní Moravě poroste
Největší lyžařské centrum jihu Moravy v Olešnici na Blanensku se nejspíš rozšíří. Pětisetmetrová sjezdovka s umělým sněhem a dvěma vleky nestačí letos náporu lyžařů. Například o vánočních prázdninách lidé čekali u vleku až hodinu ve frontě. Radnice kvůli přetlaku zájmu zkusí získat další dotace na stavbu nového vleku. 

Podle starosty Zdeňka Pešy má Olešnická sedmihektarová sjezdovka kapacitu kolem 500 lyžařů. Tolik lidí ji dnes v jednom okamžiku nevyužívá, protože vlek vyveze za hodinu nahoru nejvýš 1350 lidí. Kromě vleků by se podle starosty měla rozšiřovat i restaurace. I když ji provozovatel sjezdovky dostavěl teprve loni, už letos se ukázalo, že 35 míst nestačí. "Podcenili jsme zájem Brna," řekl starosta.

Brňané si podle něj zvykli do padesát kilometrů vzdálené Olešnice jezdit třeba na večerní lyžování. Zájem prý podpořila i letošní hospodářská krize. "Řada fabrik a provozů omezila výrobu, dala lidem dovolenou a ti ji využívají tak, že dojíždějí na sjezdovku. Každodenně od ranních 8:00 je obsazená," řekl Peša. Kromě vleku a restaurace nestačí ani parkoviště. Pojme 80 aut, letos jich ale pod vleky parkovalo i 250.

Podle Peši se ale nová plocha betonovat nebude, na to je prý škoda zemědělské půdy. Stačí, když rekreanti mohou parkovat na umrzlé louce poblíž, řekl. Lyžařský areál funguje v Olešnici několik let, město a soukromý investor ho zbudovali za 35 milionů korun, zčásti za přispění evropských peněz. Podle Peši se tam letos na umělém sněhu lyžuje od 7. prosince. Stavět sjezdovku na jihu Moravy, kde chybí hory a sníh se na většině území drží vzácně, podle něj nebylo rizikem, když se počítalo s umělým sněhem. "Vycházeli jsme z dlouhodobé studie mrazových dnů. V Olešnici je jich za rok 90 až 110," řekl starosta.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí