zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká republika nepotřebuje žádný plyn na vytápění

14.01.2009
Energie
Česká republika nepotřebuje žádný plyn na vytápění

Shodují se na tom čísla Hnutí DUHA i Pačesovy komise.

Česká republika v budoucnu nebude potřebovat k vytápění vůbec žádný plyn z Ruska ani odjinud. Shodují se na tom propočty Hnutí DUHA i takzvané Pačesovy komise.

Stačí, aby vláda využila příležitostí k zateplení domů a využití domácího vytápění, jako jsou solární kolektory a další zelená zařízení. Srazila by tak nejen dovoz z Ruska, ale i účty, které miliony českých rodin platí za energii, a také exhalace skleníkových plynů.

České domy spotřebují 297 milionů gigajoulů energie ročně. Drtivá většina z toho připadá na vytápění a ohřívání vody, které také pohlcují nejvíce z dovozu zemního plynu. Ale závislost jde snížit:

  • Energetickou náročnost českých domů lze pomocí zateplování a dalších technických opatření srazit přibližně o 175 milionů gigajoulů ročně – tedy skoro o 60 procent. Spočetla to nezávislá studie, kterou loni nechalo sestavit Hnutí DUHA [1].

 

  • Solární kolektory, výtopny či kotle na biomasu, efektivní tepelná čerpadla a další domácí, zelené zdroje energie mohou každoročně vyrábět zhruba 171 milionů gigajoulů tepla, tedy více než polovinu současné spotřeby. Vyplývá to z další studie, kterou loni publikovalo Hnutí DUHA se sdružením Calla [2].

 

K velmi podobným číslům došla i takzvaná Pačesova komise. Možnosti snižování energetické náročnosti budov podle ní činí až 173 milionů gigajoulů a obnovitelné zdroje energie mohou dodávat přinejmenším 127 milionů gigajoulů tepla [3].

Právě vytápění pohlcuje zdaleka největší část české spotřeby zemního plynu. Ale už současné technologie dovolují prakticky nahradit kompletní spotřebu ruského plynu i uhlí, jehož spalování v kamnech dusí venkovské obce ve smogu.

Takzvané nízkoenergetické budovy mají zhruba o dvě třetiny nižší spotřebu než běžné stavby. Přitom stojí jen přibližně o 5–8 % více.

Hnutí DUHA prosazuje konkrétní opatření, která pomohou snížit účty za vytápění, dovoz plynu i exhalace:

  • Větší grantové programy: Pomohly by rodinám pokrýt část nákladů na zateplení budov nebo solární kolektory, které topí zadarmo. Vláda už spustila první program určený pro školy, nemocnice a další veřejné budovy. Připravuje i další pro domácnosti. Ale kvůli malému objemu peněz pomůže zatím jen několika desítkám tisíc domů.

 

  • Lepší standardy na budovy: Developeři by od roku 2010 měli stavět pouze nízkoenergetické domy.

 

  • Zákon na podporu zeleného tepla: Nová legislativa by rozhýbala investice do solárních kolektorů, obecních výtopen na biomasu a podobných projektů. Pomůže tak využít levné, nevyčerpatelné a domácí zdroje energie na vytápění.

 

Možnosti snížení energetické náročnosti českých budov – tedy oněch 175 milionů gigajoulů – jsou šestkrát větší než množství energie, kterou by dodávalo kontroverzní rozšíření uhelných dolů na Mostecku pod sousední obce.

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:

„Pokud vláda využije příležitosti k zateplování domů a rozhýbání domácích, zelených zdrojů tepla, vůbec žádný plyn bychom nepotřebovali. Naše studie a čísla Pačesovy komise se skoro shodují. Právě ve vytápění domů končí zdaleka nejvíce plynu. Zateplením jde spotřebu snížit o desítky procent. Vlada by nemela odevzdane cekat na dalsi plynovou krizi. Ministři by měli dát více peněz do grantových programů, které domácnostem pomohou se zateplováním, a vylepšit legislativu. Každý může mít teplý, pohodlný a zdravý domov – a srazíme dovoz z Ruska, účty za vytápění i exhalace skleníkových plynů. Nízkoenergetické domy nepatří do nějaké sci-fi, už jich u nás stojí desítky a stavba je jen o pár procent dražší.“

Kontakt:      

Martin Mikeska, telefon 603 780 670, email martin.mikeska@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí