zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce z EU

19.01.2009
Obecné
Krátce z EU

Evropská Komise dnes schválila rakouský systém na podporu kombinované přepravy. Na tento plán bylo vyčleněno celkově 24 milionů eur ze státního rozpočtu. Dotace bude poskytnuta na nákup nových technologií, systémů a zařízení a souvisejících průzkumů. Maximální míra podpory činí 30% v případě inovativních technologií a zařízení; 50% v případě studie proveditelnosti.

Podle významných evropských dodavatelů energetických technologií je modernizace elektrických rozvodných sítí prostřednictvím nových „inteligentních“ technologií zásadní pro zvládnutí cílů energeticko-klimatického balíčku. Inteligentní síť například umožňuje zohlednit toky elektřiny z různých zdrojů a integraci obnovitelných zdrojů. Testy provedené v USA ukázaly, že inteligentní elektroměry mohou snížit spotřebu domácností ve špičce dokonce až o 15%. O nové technologie je zájem zejména v nových členských zemích, které chtějí zvýšit kvalitu dodávek na úroveň běžnou na západě.

Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) vyzval evropský parlamentní Výbor pro průmysl, výzkum a vědu (ITRE) k zajištění snížení poptávky EU po ropě o více než 50% do roku 2050. Podle EHSV je řešením klimatické krize zbavení světové energetické základny od jeho závislosti na spalování fosilních paliv. Stanovisko uvádí návrhy na snížení evropské ropné poptávky v klíčových odvětvích jako je doprava, stavebnictví a výroba elektrické energie. Výbor ITRE by měl hlasovat o zprávě na dané téma 20. ledna 2009.

Monitorovací výbor Operačního programu přeshraniční spolupráce Rakousko – Česká republika 2007-13 (OP AT-CZ) v prosinci 2008 schválil 36 z celkem 46 podaných projektů. Z Evropského fondu pro regionální rozvoj úspěšný žadatele z kraje Vysočina získají více než 20 milionů korun. Z těchto prostředků je velká část určena na projekty z oblasti životního prostředí, jako například úspory energií a ochrana zemědělské půdy. V roce 2008 byla schválená finanční podpora v celkové výši 113 milionů pro projekty realizované v tomto kraji z programu Evropská územní spolupráce. Projekty mají podporovat přeshraniční spolupráci v oblastech společenského života a trvale udržitelného rozvoje. Žádosti mohou podávat neziskové instituce a subjekty, které ve spolupráci s rakouskými partnery přispějí k rozvoji příhraničního česko-rakouského regionu. Oficiální výsledky budou zveřejněny na stránkách programu OP AT-CZ : http://www.at-cz.eu

Evropská komise organizuje 11. února v Bruselu workshop zaměřený na výzkum životního prostředí s cílem pomoci MSP v oblasti udržitelné spotřeby, výroby a energie. Účastníci budou informováni o technologických výzvách, obchodních možnostech a výsledcích řady výzkumných projektů financovaných z rozpočtu EU v této oblasti. Více informací naleznete zde.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí