zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

A.S.A. Dačice s.r.o dostala od ČIŽP půlmilionovou pokutu

20.01.2009
Odpady
A.S.A. Dačice s.r.o dostala od ČIŽP půlmilionovou pokutu

Oblastní inspektorát ČIŽP v Českých Budějovicích uložil společnosti A.S.A. Dačice s.r.o. pokutu za porušení zákona o odpadech v celkové výši 494 750 Kč.

Společnost A.S.A. Dačice s.r.o. porušila rozhodnutí Krajského úřadu Jihočeského kraje, a to tím, že na své provozovně ke sběru a výkupu odpadů v Dačicích skladovala bez jakéhokoliv chlazení infekční odpady, a to po dobu delší než 48 hodin.V jednom případě tato doba přesáhla dokonce  50 dní.

„Bez chlazení infekčních odpadů, při jejich delším skladování, dochází k namnožení patogenních organismů ve zdravotnických odpadech, čímž se odpad stává ještě nebezpečnější. Obzvlášť nebezpečné je takovéto chování v letních měsících, s ohledem na panující vysoké teploty, proti zimnímu období, kdy nízké teploty v určitém období „teoreticky mohou nahradit požadované chlazení,“ dodává Ing. Dušan Vysloužil z oddělení odpadového hospodářství ČIŽP v Českých Budějovicích.

Společnost se proti pokutě odvolala k MŽP, to však potvrdilo správnost rozhodnutí ČIŽP.

V roce 2008 provedla ČIŽP OI České Budějovice sérii kontrol nakládání s infekčními odpady u provozovatelů zařízení ke sběru a výkupu těchto odpadů. Tyto kontroly navazovaly na kontroly zdravotnických zařízení a na kontroly spaloven, které byly prováděny v předchozích letech. Z  vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 195/2005 Sb. vyplývá, že infekční odpady musejí být po shromáždění v místě vzniku, např. ve zdravotnickém zařízení, předány ke konečnému odstranění do 48 hodin v letním období, respektive do 72 hodin v zimním období; v případě delšího skladování musí být odpad chlazen na 3 – 8 °C.

Inspektoři ČIŽP OI České Budějovice provedli v roce 2008 kontroly u 10 provozovatelů zařízení ke sběru a výkupu odpadů, přičemž ve 4 případech bylo zjištěno porušení zákona v  nakládání s infekčními odpady.

Odpady musí být skladovány v chladu nebo bezodkladně předány k odstranění z důvodu možného namnožení patogenních mikroorganismů, které by mohly znamenat vážné ohrožení zdraví lidí, a to nejen obsluhy - zaměstnanců provozovatelů zařízení, ale i občanů, se kterými by tito zaměstnanci přišli do styku například v inkubační době případné nemoci. Skladování infekčních odpadů provozovateli zařízení ke sběru a výkup odpadů po dobu 60 respektive 160 dnů bez chlazení znamená vážné ohrožení zdraví lidí i životního prostředí.

 

Ivana Awwadová

tisková mluvčí ČIŽP

V Praze dne 8.1.2009

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí