zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Neformální seminář EU ke změně klimatu

20.01.2009
Ovzduší
Neformální seminář EU ke změně klimatu

Neformální seminář EU ke  změně klimatu pořádá Česká republika v rámci svého předsednictví v Radě EU. Seminář se koná od 18. do 20. ledna 2009 v hotelu Pyramida, Bělohorská 24, Praha 6.

 

Úvodní slovo pronese ministr životního prostředí a předseda Rady EU pro životní prostředí Martin Bursík. Česká republika bude poté prezentovat zástupcům evropské Sedmadvacítky základní pilíře českého předsednictví v oblasti změny klimatu.

 

České předsednictví mezi základní priority v oblasti změny klimatu řadí vyjednávání o budoucí mezinárodní dohodě ohledně přijetí redukčních závazků pro snižování emisí skleníkových plynů po roce 2012 a současně identifikaci a implementaci adaptačních opatření na změnu klimatu zejména v rozvojových státech světa.

 

Experti členských států EU rovněž shrnou výsledky konference v Poznani, která se konala v prosinci 2008 a  zaměří se  na detailnější projednávání pěti tematických oblastí:

1.    Finanční aspekty související s implementací jak redukčních, tak adaptačních opatření. V této oblasti se bude jednat zejména o možných zdrojích pro financování opatření proti negativním dopadům změny klimatu, možnostech členských států ohledně poskytování finančních zdrojů včetně institucionálního zajištění v rámci finančních otázek.

2.    Právní podoba budoucí dohody o změně klimatu

3.     Problematika měřitelnosti a ověřitelnosti aktivit na ochranu klimatu - rozvinuté i rozvojové země by měly usilovat o intenzivnější aktivity směřující ke snižování emisí skleníkových plynů tak, aby je bylo možné monitorovat, verifikovat a měřit jejich efekt.

      4. Vyjednávací strategie EU na mezinárodním poli během roku 2009

5.    Problematika minimalizace negativních dopadů změn klimatu ­­- ekonomických, sociálních a i ekologických - na rozvojové země.                                                                                                    

 

Na závěr semináře představí  zástupce Evropské komise Sdělení o směřování vyjednávání před konferencí v Kodani, která se koná v prosinci 2009.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí