zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové slibují budoucnost bez plynu

20.01.2009
Energie
Ekologové slibují budoucnost bez plynu

Zemní plyn se stává nebezpečnou komoditou. Po rusko-ukrajinské plynové krizi si to uvědomuje nejen většina politiků, ale i energetici a dokonce to připouštějí i ekologové.

Zatímco energetici volají po úpravě energetického mixu a renezanci jaderné energetiky, ekologické Hnutí Duha dokonce zveřejnilo zprávu, podle níž Česká republika nebude v budoucnu potřebovat vůbec žádný plyn. Tedy alespoň k vytápění. Svá tvrzení opírá o nezávislou studii i o závěry energetické komise akademika Václava Pačese.

,,Pokud vláda využije příležitosti k zateplování domů a rozhýbání domácích, zelených zdrojů tepla, vůbec žádný plyn bychom nepotřebovali," tvrdí Martin Mikeska z Hnutí Duha. ,,Právě ve vytápění končí zdaleka nejvíce plynu. Zateplením jde snížit spotřebu o desítky procent," dodává s tím, že by vláda měla dát více peněz do grantových programů, které domácnostem pomohou se zateplováním, a vylepšit legislativu. Tou by měla především podpořit výstavbu nízkoenergetických domů.

České domy podle studie zelených spotřebují 297 milionů gigajoulů energie ročně. Drtivá většina z toho připadá na vytápění a ohřev vody. Podle ekologů lze zateplením snížit spotřebu o plných 175 milionů gigajoulů ročně, tedy skoro o 60 procent.

Dalších 171 milionů gigajoulů tepla, tedy více než polovinu současné spotřeby, chtějí ekologové vyrobit z obnovitelných zdrojů, konkrétně solárními konektory, výtopnami na biomasu či tepelnými čerpadly. S jejich financováním by měla pomoci vláda. Kolik by ji to stálo, ekologové zatím nezveřejnili. Neuvedli ani, kolik by za přechod na nová paliva muselo zaplatit více než půldruhého milionu domácností, které plyn k vytápění využívají.

I kdyby se podařilo úsporami snížit spotřebu zemního plynu na polovinu, pořád by Česká republika dovážela více než čtyři miliardy metrů krychlových suroviny ročně. Pokud by toto množství chtěla nahradit jiným palivem, musela by spálit kolem sedmi milionů tun koksu nebo přes osm milionů tun hnědého uhlí či více než deset milionů tun tvrdého dřeva.

http://www.e15.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí