zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Než koupí Pozďátka, chce vláda posoudit financování sanace

20.01.2009
Odpady
Než koupí Pozďátka, chce vláda posoudit financování sanace
Vláda o týden odložila rozhodnutí o odkupu skládky nebezpečných odpadů v Pozďátkách na Třebíčsku od italsko-lucemburské firmy Logika. Ministerstva životního prostředí, financí a průmyslu a obchodu posoudí varianty financování sanace a výsledek předloží na příští schůzi vlády, informoval ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.
    Premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci zdůraznil, že vláda od slibu skládku odkoupit neustoupila. "Rozhodli jsme se, že problém vyřešíme, nikdo to neuměl řešit 12 let," konstatoval. Likvidace skládky podle něj přijde na 200 až 400 milionů korun a ministři se musejí dohodnout, z jaké části rozpočtu, případně z jakého fondu bude sanace financována. "Nikdo nechce riskovat, že mu Pozďátky spadnou a on na to nebude mít peníze," uvedl předseda vlády k postoji ministrů.
    Loni státní správa uvažovala, že na sanace použije peníze z evropských fondů, dnes Topolánek uvedl, že financována bude z českých zdrojů.
    Obyvatelům obce slíbili loni pomoc se sanací skládky ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) a šéf ministerstva průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). Skládku stát hodlá odkoupit prostřednictvím firmy Diamo, mluví se o částce 23 milionů korun. Když Pozďátky na podzim navštívil Říman, uvedl, že za optimálních podmínek by měla zmizet do tří let.
    Diamo podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele Jiřího Ježe ihned po odkoupení nainstaluje mobilní čističku odpadní vody a začne připravovat sanaci skládky.
    Skládka u Pozďátek byla zprovozněna v roce 1994. Uloženo na ni bylo kolem 30.000 tun odpadů a v roce 1996 zhruba 10.000 tun zelené skalice. Pravděpodobně kvůli narušené fólii či netěsnosti hráze začala ze skládky do potoka unikat dešťová voda znečištěná kyselinou sírovou a těžkými kovy. Od roku 1997 je proto skládka mimo provoz. O dva roky později byl na vlastníka skládky, jímž v té době byla třebíčská společnost DEP POZ, vyhlášen konkurz.
    Vláda rozhodla v roce 2002 o uvolnění zhruba 80 milionů korun na sanaci skládky, konkurzní správce ji však prodal zahraniční společnosti ICKM Real Estate. Vlastníci se postupně ještě několikrát změnili. Předloni ministerstvo životního prostředí souhlasilo pouze se sanací skládky bez jejího dalšího rozšíření a provozu.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí