zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čínské kožešinové farmy vzkvétají navzdory protestům ochránců

21.01.2009
Příroda
Čínské kožešinové farmy vzkvétají navzdory protestům ochránců
Kožešiny sice u některých módních návrhářů i zákazníků vyšly z módy kvůli obavám o zvířata, ovšem v severovýchodní Číně zůstává chov zvířat na kožešiny kvetoucím průmyslovým odvětvím. Píše o tom dnes agentura Reuters.
    Čína je hlavním vývozcem kožešinových oděvů a v uplynulých deseti letech tu vyrostlo mnoho kožešinových farem; zvláště pak v chladných severních oblastech provincie Chej-lung-ťiang. Skupina vědců tu nyní pomáhá místním obyvatelům zlepšit výsledky chovu takových zvířat, jako jsou norci či lišky, s pomocí umělého oplodnění a dalších prostředků.
    "Liščí smečka ve volné přírodě nepřivede na svět příliš mnoho mláďat," říká Liou Č'-pching, který vede univerzitní výzkumný tým pomáhající farmářům. "Proto pokud chceme vidět u některého druhu na trhu hodně kožešiny, pak je nutné zavést technologii umělého oplodnění," dodává Liou.
    Kromě zvýšení počtu mláďat hledají vědci také způsoby, jak zlepšit kvalitu produkované kožešiny. "Nyní zkoumáme různé různé druhy lišek. Pokud se budou množit jen mezi sebou, pak kvalita druhu bude degenerovat. Abychom tomu zabránili, musíme experimentovat, abychom uchovali dobré geny," říká Paj Jü-jen, členka výzkumného týmu.
    Většina kupců podle jejích informací pochází ze sousedního Ruska, kde se mnozí lidé chrání před mrazivou zimou nošením kožešin. V letošním roce se chovatelé obávají, aby jejich podnikání nezasáhla světová ekonomická krize, jakkoli se jejím dopadům v nějaké míře zřejmě nevyhnou. Podle dostupných informací úroveň produkce kožešin v posledních deseti letech v severovýchodní Číně neustále stoupala o deset procent ročně od roku 2004.
    Rostoucí počet mezinárodních obchodníků s kožešinami, zpracovatelů kožešin i módních návrhářů přesouvá své podnikání do Číny, kam je láká nejen levná pracovní síla, ale také absence pravidel na ochranu práv zvířat. Skupiny na ochranu přírody čínské chovatele viní, že zvířata často stahují z kůže zaživa. Tyto zprávy ale čínské úřady označují za přehnané.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí