zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klima je téma. Jedno z hlavních

21.01.2009
Ovzduší
Klima je téma. Jedno z hlavních
Součástí balíčku na oživení ekonomiky jsou i některá opatření, jež by mohla spadat pod prioritu, kterou se Barack Obama výrazně liší od svého předchůdce: ochrana klimatu a boj proti globálnímu oteplování.

I na tomto poli vzbudil mezi ekology na celém světě velká očekávání, která jsou podpořena tím, že letos na podzim se bude konat v Kodani konference, jež stanoví v ochraně klimatu nové cíle po Kjótském protokolu.

"Může začít tím, že nechá na Bílý dům namontovat solární baterie, které sundal Reagan po Carterovi. Ty jsou určitě ještě někde schované," vtipkoval v rozhovoru pro Reuters kalifornský expert na solární energii Danny Kennedy.

Doslova několika tahy pera může Obama donutit od prvního dne federální úřady, aby při výběrových řízeních na dodávky tepla pro federální budovy kupovaly více energie z alternativních zdrojů, nebo přimět federální agentury, aby připravily celostátní plán na redukci emisí skleníkových plynů a vypracovaly projekt celoamerického obchodu s emisemi po vzoru Evropské unie.

Klíčové bude prosadit v nejlidnatějším státě, Kalifornii, omezení týkající se výfukových plynů z automobilů. To za Bushe zarazila federální agentura na ochranu životního prostředí, kterou ale nový prezident může snadno přesvědčit o opaku. Stejný krok může následovat dalších 19 států, které mají podobnou legislativu připravenou.

To Obamovi umožní bojovat s Kongresem, který je v rámci ochrany pracovních míst naladěn spíše "šedivě" než "zeleně" - připraveny jsou návrhy na omezení průmyslově vypouštěných emisí oxidu uhličitého, což by vedlo k prosazení nynějšího snu environmentalistů - omezení těžby uhlí a snížení emisí oxidu uhličitého o 35 procent do roku 2020.

Takové kroky doma by z Obamy udělaly "nejzelenějšího" amerického prezidenta a skutečně globálního vůdce v ochraně životního prostředí.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí