zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Absurdita roku se mírní, Bursík mění skládkování zeminy

21.01.2009
Odpady
Absurdita roku se mírní, Bursík mění skládkování zeminy

Praha - Ne všechna vytěžená zemina bude nadále považována za odpad. Ministerstvo životního prostředí chystá změnu zákona o odpadech, která pro nakládání s ní stanoví takový právní rámec, aby se občané nebo firmy už nemuseli obávat sankcí a zbytečné administrativy.

Musí jít ovšem pouze o nekontaminovanou zeminu použitou na stejném pozemku, kde byla vytěžena. "Změna bude součástí nového zákona, který připravíme do vlády k projednání na letošní jaro," upřesnila na dotaz Aktuálně.cz Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva.

Právě povinnost nakládat s vytěženou zeminou jako s odpadem zvítězila v loňském ročníku ankety Absurdita roku. "Přestože se zákon o odpadech nevztahuje na vytěženou zeminu, která vyhovuje limitům znečištění, v důsledku neexistence vyhlášky musí podnikatelé i občané nakládat s veškerou zeminu jako s odpadem," upozornil navrhovatel vítězné absurdity v soutěži pořádané Hospodářskými novinami. Podle něj je nyní nutné uložit na skládku i ekologicky čistou zeminu.

"Navíc musíme zaplatit skládkové a kvůli transportu zeminy si vyřídit povolení pro zacházení s odpady, nebo si najmout specializovanou firmu. Pokud tak neučiníme, vystavujeme se obrovským sankčním poplatkům," dodal.

"Chystané zmírnění odpovídá nové rámcové směrnici Rady Evropy o odpadech. Z její působnosti je vyňato právě nakládání s nekontaminovanou zeminou a jinými přírodními materiály vytěženými během stavebních činností, pokud je jisté, že budou použity ve svém přirozeném stavu pro účely stavby na stejném místě," upřesnila Krebsová.

Pokud už nyní nechtějí podnikatelé či občané nakládat s veškerou zeminou jako s odpadem, mohou se obrátit na odbory životního prostředí krajských úřadů. Ty pak rozhodnou, zda se v konkrétním případě jedná o odpad či nikoli.

I po změně zákona bude nadále nutný souhlas úředníků, jestliže se zemina neukládá na stejné místo, tedy pokud ji občan nebo firma chtějí využít jinde nebo nabídnout jinému zájemci. Podle ministerstva postačí vedle zmíněného krajského úřadu i souhlas příslušného stavebního úřadu. Zemina však musí splňovat limity stanovené vyhláškou č. 294/2005 Sb.

http://aktualne.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí