zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Recenze časopisu Veronika 6/2008

24.01.2009
Obecné
Příroda
Recenze časopisu Veronika 6/2008
Číslo 6/2008 ročníku XXII vyšlo v prosinci 2008..

Poslední číslo 22. ročníku věnujeme dvěma větším tématům. Tradiční veronikové zaměření na ekologické sítě a biokoridory pro zvířata vyvážíme sítěmi lidských dopravních cest vinoucích se napříč naší planetou. Politickou debatu, která vyvrcholila schválením víkendových omezení kamionové dopravy, jsme se přitom odvážili rozpracovat do možná nečekaných poloh. V rozhovoru s českými autodopravci si počtěte o kombinované dopravě, nepřehlédněte ani sondu do života řidičů kamionů, o němž ledacos napovídají truckerské básně a krajinné výjevy na jejich korábech.

Kamionová a kombinovaná doprava

Silnice je pro lidi, ne pro kamiony (Dana Zajoncová)
Jaké jsou argumenty strany navrhovatelů omezení kamionové dopravy? Jak Bursíkovo ministerstvo vysvětluje svůj přístup k řešení neutěšené dopravní situace?

Čtyři otázky pro Martina Robeše, specialistu pro dopravu ministerstva životního prostředí
Časové omezení jízd kamionů není pro silniční dopravu žádnou velkou diskriminací, v železniční dopravě jsou taková omezení dána kapacitou železnic.

Za volantem pracují lidé (Maud Kotasová)
Řidič kamionu je povolání, které se stane vaším životem. Pro někoho se stane kultem a drogou, pro jiné celoživotní nesmytelnou únavou. Existence kamionů je podmíněna i našimi potřebami. Kamiony nejezdí pod našimi okny jen tak pro radost, ale pro nás!


Z festivalu dekorovaných kamionů v Béziers, Francie 2006. Foto Maud Kotasová

Úsvit a soumrak ekologických snah dopravců v zahraničí (Maud Kotasová)
Přítomnost kamionů na silnicích je jen koncem dlouhého řetězce. Z výrobních linek firem už sjíždějí jen výrobky zkompilované z dílů vyrobených na několika různých místech. Tyto díly se pohybují sem a tam nejen po Evropě a nejen kamiony.

Potravinové kilometry
Potravinové kilometry (food miles) značí, jak daleko cestovalo jídlo od pěstitele nebo chovatele, který ho vyprodukoval, kde konzumentovi, který ho snědl.

Decorados Maud Kotasové (Pavel Magda)
Řidiči vkládají do dekorace svého kamionu svůj neskutečný intimní život, fabulování vlastní osobnosti - cesta je cíl. Tisíckrát tam a zase zpátky probíhá v kabině kamionu život v čase a prostoru bez času a prostoru.

Truckerské básně (Martin Dvořák, Maud Kotasová)
V rukách deset tun nákladu
a před sebou ještě dost kilometrů,
vzhůru k německému západu,
kde skládám bedny plné svetrů.

Rozhovor Čestmíra Klose s českými autodopravci o rozvoji kombinované dopravy silnice - železnice
Jako firma doufáme, že stát se zamyslí nad tím, jestli se bude prázdně mluvit o tom, jak kamiony škodí a bude z toho akce "vše proti kamionům". Program podpory kombinované dopravy, který vypracovalo ministerstvo dopravy, vláda schválila už v roce 2005. Program se bohužel zastavil na půli cesty, takže veškerá tíha počátečních ztrát zůstala na nás jako na provozovatelích linek.

 

Ekologické sítě

Komu se zaběhl ÚSES? (Antonín Buček, ČR)
Nechápu, proč se profesionální ochránci přírody s koncepcí ekologické sítě neztotožnili. Obecná ochrana přírody a krajiny je skromnou Popelkou, která stále čeká na svého prince.


Horná Tižina, Kysuce 70. léta 20. století. Foto Jarmila Kocourková

Ekologické sítě jsou výzvou pro každého z nás (Rob Jongman, Nizozemí)
Ekologické sítě jdou za běžně chápané ochranářství, protože jejich součástí jsou rozsáhlé plochy, nad nimiž nemá ochrana přírody žádné pravomoci. V některých státech byly záměry neziskových organizací na budování ekologických sítí převzaty státní správou a dotvořeny do podoby celostátních plánů zelených koridorů.

Ekologické sítě ve Velké Británii (Tereza M. Rush, Velká Británie)
Po celá staletí jsme se snažili zpomalit postupnou ztrátu biodiverzity ochranou malých "ostrůvků", ve kterých mohli živočichové a rostliny prosperovat. Nyní je nutné propojit tyto oázy života, a restaurovat tak ekosystémy i přírodní procesy rychlostí, která se dříve jevila nedosažitelnou. Je zarážející, že ekologické sítě ve Velké Británii začaly vznikat teprve nedávno.

Krajina naša každodenná (Jana Ružičková, Slovensko)
Predmetom Európského dohovoru o krajine sú všetky typy krajiny, aj tá bežná, každodenná, ktorá formuje ľudí, tvorí ich životné prostredie a spätne ľudia formujú a pretvárajú ju.

Filipa (Jarmila Kocourková)
Filipa žila na hřebeni Vojenného, což je táhlý kopec, který odděluje Kysuce od Oravy. Filipa byla, jak věcně sdělili její několik km vzdálení, přesto nejbližší sousedi na hřebeni, rádodajná žena.

 

Fotograf Bohumír Prokůpek


Křivoklátsko, 2001. Foto Tomáš Rasl

Prales, tvorové, vegetace. Vše žije po svém. Dotek stromů, vlhkost hlíny, strach za noční bouře. Po týdnu už jelen neodchází a s mírně udiveným pohledem poslouchá, co mu říkám.

 

Rubriky

Krajina mého srdce
Mojmír Trávníček: Valašsko – krajina dětství literárního kritika a publicisty ze Zlínska

Galerie
Od divadla věcí k dramatu člověka aneb Hvězda a slza
O sochařce Otylii Demelové-Šuterové (Tomáš Mazáč)

Přírodní parky
Přírodním parkem Kochánov, sousedícím se Šumavou, provází Tomáš Görner z AOPK Praha

Ekologická poradna
Jak na ekologický úklidu nejen před Vánocemi radí ekoporadce Ekologického institutu Veronica Petr Ledvina. 

Zajímavosti z přírody a krajiny
Zavilí šakali teskně vyli (Mojmír Vlašín), Panská zahrada v Pozořicích (Aleš Tinka, ČSOP Pozořice)

Diskuse
Mnoho poradců a co farmář? Nad článkem Faremní plány Karolíny Dytrtové z Bioinstitutu Olomouc (Veronica 4/2008) diskutuje Dagmar Stejskalová z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, Brno

Recenze
Bible hospodaření v krajině (Šarapatka, B. a kol. (2008): Zemědělství a krajina: cesty k vzájemnému souladu – R. Lokoč)
„Nekup to!“ podruhé (Ledvina, P. (ed.) a kol. (2008): Nekup to! O environmentálně šetrném nakupování – A. Máchal)
Ekologická architektura jako přirozenost a normálnost (Suske, P. (2008): Ekologická architektura ve stínu moderny: Podstata, mýty a principy – M. Hledíková)
Brno z nebe (Berger, J. a kol. (2007): Brno z nebe – K. Hudec)

Zdroj: http://veronica.cz/veronica.cz/casopis/aktualnicislo/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí