zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno chystá druhou etapu rekultivace největší městské skládky

22.01.2009
Odpady
Brno chystá druhou etapu rekultivace největší městské skládky
Brno připravuje druhou etapu rekultivace stodesetihektarové černovické skládky. Do roku 2013 by se mělo 19 hektarů ze smetiště, kam se v minulosti po desetiletí vozil veškerý odpad z Brna, proměnit v park. Náklady město odhaduje na 187 milionů korun. Až 168 milionů korun chce město získat jako dotaci z operačního programu Životní prostředí, řekl dnes ČTK mluvčí magistrátu Pavel Žára.
    Rekultivací skládky se na dnešní schůzi zabývali městští radní. Zařadili ji do plánu investic, takže nyní může město vypsat soutěž na projektovou dokumentaci k územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení. "Příprava projektů bude trvat více než jeden rok. Žádost o dotaci předložíme začátkem roku 2010," řekl Žára.
    Brno černovickou skládku rekultivuje, protože při prudkých deštích se z ní do podzemních vod vymývají škodliviny. Stavbaři proto povrch skládky zatěsní betonem, aby dovnitř neteklo. Pak povrch ozelení. Podle Žáry se předběžně počítá s parkovou úpravou, o přesném využití území ale zatím nebylo rozhodnuto. Brno plánuje kvůli rekultivaci setkání s veřejností, kde by návrhy na využití pozemku mohli předložit i obyvatelé Brna.
    Rekultivace černovické skládky začala pilotním projektem. Ve druhé etapě připravované nyní by se mělo zvelebit 19 hektarů v katastrech městských částí Černovice a Tuřany.
    Na černovickou skládku se v Brně vozil odpad od druhé světové války do počátku 90. let. Problémem je, že nikdo přesně neví, co se pod jejím povrchem skrývá. Sváželo se sem prakticky vše od komunálního odpadu přes nemocniční či průmyslové odpady po nebezpečné látky. Rekultivace potrvá léta a město ji zahájí v částech, kde vlastní všechny pozemky. V majetku města je asi třetina pozemků.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí