zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Berounka poskytla útočiště stovkám vodních ptáků

24.01.2009
Příroda
Berounka poskytla útočiště stovkám vodních ptáků

Plzeň - Nádherné přírodní scenérie jsou v těchto dnech k vidění na Berounce v Plzni. Na zdejším zimovišti nedaleko kostela svatého Jiří našly útočiště stovky vodních ptáků. Ornitologové, kteří je sledují, jim také odebírají vzorky a kontrolují jejich stav.

Ornitologům nahrávalo hlavně mrazivé počasí posledních dnů. Většina vodních ptáků se totiž musela stáhnout na nezamrzající toky a zimoviště v Plzni na Berounce patří k vyhlášeným. Podle Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů v Plzni jsou na zimovišti vedle labutí a divokých kachen k vidění také vzácné druhy ptactva - morčáci, kormoráni či chocholačky.

Stovky vyhladovělých ptáků mají samozřejmě i velkou spotřebu. Pracovníci plzeňské záchranné stanice je chodí každý den přikrmovat. Týdně na zimoviště navozí až pět pytlů ječmene. Ornitologové také každý den odečítají kroužky a dělají kontrolní náběry vzorků. "Zajišťujeme směsný vzorek, což je trus od kachen, labutí a jiných zimujících ptáků. Necháme jej vyšetřovat na salmonelu, ptačí chřipku a ptačí parazity," vysvětluje Makoň.

Zimoviště využijí i základní školy

Díky kroužkům ornitologové zjišťují, odkud a kam ptáci migrují, ale i kolik jich je, kolika let se dožívají, kde hnízdí a jaké mají problémy. "V této lokalitě už to realizujeme od roku 1997. Od té doby jsme získali poměrně cenné informace a data, podotýká Makoň.

Situaci na Berounce se snaží využít i základní školy. Hejno zimujících ptáků přímo vybízí k praktickým hodinám přírodopisu. Žákům jsou navíc k dispozici i podrobné informační panely.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí