zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pražané mají poslední tři dny na připomínky k projektům, které změní tvář metropole

27.01.2009
EIA
Pražané mají poslední tři dny na připomínky k projektům, které změní tvář metropole


PRAHA – Ve středu 28. ledna vyprší termín, dokdy magistrát přijímá připomínky k návrhu takzvaných celoměstsky významných změn územního plánu. Sdružení Arnika již dříve návrh kritizovalo, protože jeho schválení v současné podobě by vedlo ke kolapsu dopravy, úbytku zeleně a předimenzované výstavbě. Magistrát plánuje přeměnu tří pražských nádraží v nové čtvrti města a výstavbu třinácti dalších místních center a rezidenčních oblastí. Na několika místech by mohly vyrůst mrakodrapy. „Tak zásadní počiny, jakými je zakládání nových čtvrtí, umisťování mrakodrapů či zástavba zelených ploch, musejí vycházet z důkladné analýzy potřeb města a široké diskuse s veřejností. Nic z toho v Praze neproběhlo,“ komentuje připravené změny územního plánu Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.


„Hlavním problémem je motiv změn. Tím jsou zjevně zájmy investorů a developerů, nikoliv potřeby města a jeho obyvatel,“ říká Skalský. Magistrát původně stanovil termín pro připomínky ke čtyřem desítkám celoměstsky významných změn do 19. listopadu 2008. Avšak 30. října rozhodl Nejvyšší správní soud, že předchozí změny územního plánu byly protiprávní a zrušil je. Žalobu proti změnám podala městská část Praha-Suchdol a vlastníci pozemků dotčených stavbou silničního okruhu. Právě okruh a nová vzletová a přistávací dráha na letišti Ruzyně byly předmětem sporu. Magistrát tak musí znovu projednat všechny úpravy územního plánu - jak zrušené soudem, tak celoměstsky významné.


„Přestože magistrát získal po rozsudku Nejvyššího správního soudu další čas k informování veřejnosti o plánovaných projektech, vůbec jej nevyužil. Mnoho obyvatel tak pravděpodobně  stále nic netuší,“ kritizuje přípravu změn územního plánu mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková. „Územní plán je vrcholem netransparentního rozhodování v Praze, přitom jde o dokument, který předurčuje podobu města na mnoho let dopředu. Bezprostředně s ním souvisí také kvalita životního prostředí,“ doplnila Kasiková.


Občané či občanská sdružení mohou uplatnit připomínky k návrhu zadání celoměstsky významných změn územního plánu písemně na adrese magistrátního odboru územního plánu. Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika nabízí jednotlivcům i sdružením pomoc s formulací a správným podáním připomínek.

Tisková zpráva sdružení Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí