zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda schválila peníze na ekologické škody v Jihomoravském kraji

27.01.2009
Geologie
Vláda schválila peníze na ekologické škody v Jihomoravském kraji
Vláda v pondělí schválila zvýšení finančních prostředků určených na odstraňování starých ekologických škod v Moravskoslezském kraji o jednu miliardu korun. Působnost programu ale rozšířila a peníze tak budou použity na likvidaci následků průzkumu a těžby ropy a zemního plynu v Jihomoravském kraji. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

"Vláda schválila navýšení finančních prostředků na prioritní projekty pro revitalizaci Moravskoslezského kraje z 20 na 21 miliard korun s tím, že rozšířila pole působnosti z Moravskoslezského kraje na vybrané části Jihomoravského kraje," uvedl Říman.

Tímto způsobem by měla být na jižní Moravě financována likvidace starých vrtů po těžbě a průzkumu ložisek ropy a plynu, které pocházejí až z období první republiky a nemají majitele. "A které, jak se ukázalo při povodních v roce 1997, jsou latentní ekologickou hrozbou," podotkl Říman.

Podle údajů MPO se na jižní Moravě těží ropa a zemní plyn zhruba 100 let. V regionu zůstalo několik stovek sond a vrtů včetně zbytků po těžebních technologiích. "Navýšením státní garance dojde k urychlení odstranění části ekologických zátěží po průzkumu a těžbě ropy a zemního plynu na jižní Moravě," stojí ve zprávě MPO.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí