zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První americkou civilizaci zničily přírodní katastrofy

01.02.2009
Obecné
První americkou civilizaci zničily přírodní katastrofy

Nejprve přišlo zemětřesení a záplavy, které úrodnou půdu pokryly vrstvou písku a štěrku. Pak následovaly přívalové deště. Série těchto přírodních katastrof je zřejmě důvod, proč zanikla vůbec první americká civilizace. 

Před 5800 lety vznikla v údolí Supe Valley na pobřeží Peru vůbec první civilizace na americkém kontinentu. Její příslušníci nevyráběli keramiku a tkané látky, ale zato postavili obrovské chrámy ve tvaru stupňovitých pyramid, které si nijak nezadají ve srovnání s o několik tisíc let mladšími stavbami Mayů. Největší, jakou zatím archeologové v Supe Valley objevili, je Pirámide Mayor, která ční do výšky 30 metrů a její hrana měří 170 metrů. Obživu lidem ze Supe Valley zajišťoval především rybolov do sítí a pěstování různých druhů zeleniny, která rostla na uměle zavlažovaných polích.

Civilizace v Supe Valley úspěšně fungovala asi 2 000 let. Před 3 600 lety ji ale postihlo silné zemětřesení - které podle archeologů mohlo dosáhnout osmého či vyššího stupně Richterovy škály - nebo dokonce celá série otřesů. V každém případě však seizmická událost poškodila Pirámide Mayor i menší pyramidové chrámy a vyvolala rozsáhlé sesuvy půdy a záplavy. To byl však teprve začátek konce.

Po zemětřesení totiž následoval klimatický jev El Niňo. Silné přívalové deště spláchly písek, štěrk a suť, které se do údolí sesunuly při zemětřesení, do oceánu. Zanesení vod u pobřeží lidem prakticky znemožnilo rybolov. Ani pěstování zeleniny nebylo tak snadné jako dříve - vítr vanoucí od moře přinášel stále nové a nové vrstvy písku, které ucpávaly zavodňovací kanály a hromadily se na polích. Údolí Supe Valley se tak podle článku v Proceedings of the National Academy of Sciences rychle měnilo v poušť a za několik desítek let zanikla i celá civilizace.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí