zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bursík: Zateplování domů dá práci pěti tisícům lidí

30.01.2009
Energie
Bursík: Zateplování domů dá práci pěti tisícům lidí

Praha - Strana zelených chce proti dopadům ekonomické krizi bojovat i zateplováním domů a podporou ekologického vytápění. Tvrdí, že se tím zaměstnají tisíce lidí po celé republice.

Předseda zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík uvedl, že na tento program počítá minimálně s deseti miliardami korun. Peníze získá prodejem emisních povolenek, o které má zájem například Japonsko. Dalším zdrojem jsou fondy EU.

Britská vláda si podle Bursíka udělala studii, z níž vyplývá, že na milion eur investovaných do energetických úspor se získá 13,5 pracovních míst. Za 10 miliard korun by se tak dalo zaměstnat zhruba pět tisíc lidí.

Bursík chce nový program s miliardovými investicemi do zateplování soukromých i veřejných budov a energetických úspor odstartovat už na jaře.

Ať ČEZ investuje doma

Zateplování domů je jen jedním z opatření proti ekonomické recesi, které Strana zelených a ministerstvo životního prostředí hodlají ve vládě a její Národní ekonomické radě prosadit.

Mezi další návrhy patří to, aby společnost ČEZ přesunula své masivní investice ze zahraničí do Česka.

"ČEZ dlouhodobě chce být tygrem střední Evropy, to je hezké, ale my jsme v situaci, kdy potřebujeme investovat doma, potřebujeme vytvářet pracovní příležitosti v České republice, každá ekonomika se takhle chová," řekl Bursík. Dodal, že firma se může například zaměřit na zavádění moderních technologií, které umožní lépe regulovat spotřebu elektřiny v domácnostech.

Podle vedení ČEZ nejsou domácí projekty na efektivnější využívání energie v rozporu se zahraničními aktivitami společnosti.

"V zahraniční expanzi postupujeme střídmě," řekl mluvčí Ladislav Kříž. Jako příklad uvedl,  že ČEZ chce prodat svůj podíl v energetické firmě v Bosně a Hercegovině.

Nižší daň na čisté zdroje

Vicepremiér Bursík v balíčku opatření proti hospodářské krizi rovněž prosazuje, aby energeticky úsporné technologie, obnovitelné zdroje a výrobky z recyklovaných materiálů byly přeřazeny do nižší sazby daně z přidané hodnoty.

Už o tom jedná s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Bursík chce toto opatření prosadit v celé Evropské unii.

Zelení také chtějí, aby se ve stavebnictví více využívalo dřevo z českých lesů, protože je to obnovitelný zdroj. Zbytky dřeva se pak dají použít jako palivo se teplárnách nebo elektrárnách na biomasu.

"Je také třeba, aby podniky Povodí pod ministerstvem zemědělství uvolnily lokality pro výstavbu malých vodních elektráren, které dlouhodobě blokují, a aby to nabídly k privatizaci soukromým firmám," dodal Bursík.

http://aktualne.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí