zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klaus znovu tvrdil, že klima se neotepluje

03.02.2009
Ovzduší
Klaus znovu tvrdil, že klima se neotepluje
Český prezident Václav Klaus na sobotním Světovém ekonomickém fóru v Davosu znovu prohlásil, že oteplování ovzduší neexistuje, a kritizoval ty, kdo chtějí s tímto jevem bojovat, jako třeba bývalý americký viceprezident Al Gore. Napsala to agentura AFP.

"Nemyslím, že je nějaké oteplování klimatu. Nevidím žádná statistická data", která by to dokazovala, řekl podle AFP v Davosu Klaus, čímž vyjádřil opačný postoj, než jaký má unie, které jeho země v tomto pololetí předsedá.

Agentura píše, že Klaus se také pustil do bývalého viceprezidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Ala Gorea, který zaujímá v boji proti globálnímu oteplování jedno z předních míst. "Je mi líto, že někteří lidé jako Al Gore nejsou připraveni naslouchat konkurenčním teoriím. Ekologický militantismus a alarmismus ohledně oteplování ovzduší jsou výzvou naší svobodě," citovala agentura Klause.

Prezident se v souladu se svými liberálními idejemi také distancoval od regulování ekonomiky, které v Davosu jako prostředek boje proti nynější krizi navrhovali četní účastníci fóra, zvlášť evropští. "Mám větší obavy z reforem než ze samotné krize. Mám obavu, že se krize využije k radikálnímu svazování trhů a volné výměny ve světě," prohlásil.

Václav Klaus byl mezi 2500 účastníky ekonomického fóra v Davosu jednou z více než 40 hlav států, které se ho zúčastnily. Vedle šéfů vlád Ruska a Číny se fóra účastnil i britský premiér Gordon Brown, německá kancléřka Angela Merkelová či japonský premiér Taró Aso.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí