zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pozďátky – velký úklid může začít

03.02.2009
Odpady
Pozďátky – velký úklid může začít

POZĎÁTKY / JIHLAVA - Více než dvanáct let po havárii se zdá být řešení největší ekologické zátěže Vysočiny na dobré cestě. Rozhodnutím vlády přejde skládka nebezpečných odpadů v Pozďátkách z rukou soukromé italské firmy Logika do majetku státního podniku Diamo, který zajistí její asanaci. Dnešnímu rozhodnutí vlády předcházely dva roky složitých jednání mezi firmou, politiky a nevládními organizacemi.

„Zodpovědnost za likvidaci skládky je stát připraven převzít již podruhé,“ říká ing. Jana Vitnerová z jihlavské pobočky Arniky. Prostředky na likvidaci havárie byly vládou uvolněny 12.6.2002. V srpnu téhož roku ale skládku od správce konkursní podstaty koupila italská firma ICKM. „Tím se opravdové řešení problému zablokovalo a kontaminace vod a půdy v okolí pokračovala šest dlouhých let,“ dodává Vitnerová. Tehdy odhadovali odborníci cenu za odstranění následků havárie skládky na 30 – 100 miliónů korun. Nyní se počítá s cenou okolo 300 miliónů korun.

Italská firma Logika (dceřinná společnost ICKM) předložila během držení skládky několik podnikatelských záměrů, asanaci havárie ale všechny řešily poze okrajově. Všechny byly v rozporu s územním plánem obce Slavičky a Plánem odpadového hospodářství Kraje Vysočina. Poslední záměr počítal s mnohonásobným rozšířením skládky a dalším třicetiletým provozem.

Skládka byla v provozu pouze půl druhého roku, ekologické problémy s ní spojené však trvají více než 12 let. Vyčistit místo, kde stála, do stavu podobného původnímu, bude stát stovky miliónů korun.

Vše o skládce v Pozďátkách
Podrobná historie případu

Tisková zpráva Ministerstva životního prostředí z 2. února 2009

Zdroj: http://arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
14
11. 2017
14.11.2017 - Seminář, školení
Hradec Králové,
Hotel Tereziánský dvůr
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí