zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nelegální radioaktivní skládka v Nalžovicích dorazila k soudu

02.02.2009
Odpady
Nelegální radioaktivní skládka v Nalžovicích dorazila k soudu

Okresní soud v Příbrami se dnes začne zabývat případem podnikatele Petra Budila. Ten podle policie nelegálně navezl do bývalého vepřína v Nalžovicích 68 tun nebezpečných chemikálií včetně radioaktivních solí. Kromě jiného je obžalovaný i z nedovoleného ozbrojování.

Nelegální sklad v bývalém vepříně našli policisté v prosinci 2006. Přivolaní odborníci zjistili, že mezi jinými chemikáliemi jsou uložené i radioaktivní látky.

Podnikatel Petr Budil, který do vepřína chemikálie navezl, ale zkrachoval a sanaci skladu musel zajistit Středočeský kraj ve spolupráci se státem. Stála jedenáct milionů korun. Kraj chce peníze po Budilovi vymáhat.

Experti odvezli z nalžovické skládky zhruba dva tisíce přepravních boxů s chemikáliemi. Z celkového množství 68 tun označili 58 tun látek za nebezpečné.

Běžné chemikálie či rozpouštědla skončily ve spalovnách, některé tuhé látky na skládkách, kapalné odpady charakteru kyselin nebo zásad v neutralizačních stanicích. O radioaktivní nálezy se postaral Státní úřad pro jadernou bezpečnost a výbušné látky převzala k likvidaci pardubická společnost Explosia.

Petr Budil je podezřelý z nedovolené výroby a držení radioaktivního materiálu a vysoce nebezpečných látek, z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů a z nedovoleného ozbrojování. Pokud se neukáže, že by s radioaktivním materiálem obchodoval v rámci organizované skupiny, hrozí mu podle platného zákona pět let vězení.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí