zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

05.02.2009
Obecné
Krátce - různé

Vláda dnes odložila definitivní projednání novely zákona o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Mirek Topolánek. Podle novely se maximální plocha lesního pozemku, který bude stát moci bezplatně převádět na obce, má zvýšit ze současných deseti na 50 hektarů. Novela má podle ministerstva zemědělství pomoci urychlit restituce lesních pozemků a vyjasnit podmínky případných nákupů lesních pozemků osobami. Kabinet bude o materiálu znovu jednat za dva týdny, uvedl Topolánek. V médiích se již dříve objevily spekulace o připravované privatizaci části státních lesů. To ministerstvo popřelo.

Dvoudenní výlet s průvodcem a přenocování v divočině, větší nabídku zoologického programu či atraktivnější kratší výlety v okolí parkovišť připravuje jako novinky pro letošní sezonu šumavský národní park. Navazuje tak na některé svoje už započaté projekty pro turisty. Už loni se mohli lidé za poplatek vydat ve skupince se školeným průvodcem do šumavské přírody a dostat se i do míst, která by jinak nemohli kvůli ochraně přírody navštívit. Letos chce správa parku tyto trasy rozvíjet. Správci parku také hodlají připravit oblast pro autokarové výletníky a pro rodiny s dětmi, kterým připraví vhodné zázemí.

Národní parky v Chorvatsku navštívily do konce září loňského roku více než dva miliony turistů, z toho 1,7 milionu ze zahraničí. Nejnavštěvovanějším národním parkem byla Plitvická jezera s celkem 891 tisíci návštěvníků. V žebříčku nejpopulárnějších se na druhém místě umístil Národní park Krka (664 tisíc), následují Brijuni, Mljet, Kornati, Risnjak, Paklenica a Severní Velebit. Chorvatsko má celkem osm národních parků, které spolu s jinými chráněnými oblastmi zaujímají kolem desetiny celkového území země.

Panasonic začne vyrábět ekologičtější plazmy. Japonská společnost uvede na trh novou řadu plazmových televizí, které budou tenčí a ohleduplnější k životnímu prostředí. Nový model bude mít jen asi čtvrtinovou hloubku proti modelům, které jsou běžně na trhu. Elektřiny by měl spotřebovávat jen zhruba polovinu než je obvyklé. V průběhu léta by se šetrnější plazmy mohly objevit na americkém trhu .

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí