Čtvrtek, 25. dubna 2024

Ústavní soud rozhodne o vyhlášce upravující odběr elektroodpadu

Ústavní soud rozhodne o vyhlášce upravující odběr elektroodpadu
Ústavní soud (ÚS) příští týden vyhlásí nález, který může výrazně ovlivnit zacházení s elektrošrotem a starými spotřebiči v Česku. Soud po bezmála tříletém zkoumání rozhodne o návrhu skupiny poslanců na zrušení vyhlášky o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady. ČTK to zjistila z úřední desky. Vyhláška podle navrhovatelů z řad ČSSD vytváří monopol a brání svobodnému podnikání.
    Sporným bodem vyhlášky je tvorba takzvaných kolektivních systémů na sběr elektrospotřebičů. Provozovatelé kolektivních systémů jsou společnosti založené výrobci a dovozci, které zajišťují povinný zpětný odběr elektrošrotu, například provozují odběrná místa.
    Pro odběr spotřebičů uvedených na trh po roce 2005 mohou výrobci a dovozci vytvářet různé individuální i kolektivní systémy. Pokud je ministerstvo zapíše na seznam, mohou fungovat vedle sebe a konkurovat si. Pro starší výrobky, které se na trh dostaly před 13. srpnem 2005, je ale podle vyhlášky nutné zřídit jen jeden kolektivní systém v každé typové skupině spotřebičů.
    Například historické velké domácí spotřebiče smí zpětně odebírat jen společnost Asekol, osvětlovací zařízení firma Ekolamp a staré lékařské přístroje firma Rema. Podle ústavní stížnosti je omezení na jediný kolektivní systém chybou.
    Navrhovatelé míní, že ministerstvo životního prostředí vedené před časem Liborem Ambrozkem (KDU-ČSL) vyhláškou vytvořilo monopolní prostředí. "Vyhláška závažným způsobem zasahuje do svobody podnikat v dané oblasti, respektive takové podnikání zcela znemožňuje," uvedli navrhovatelé ve stížnosti. Stanovisko tehdy nepřímo podpořil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vyhlášku označil za omezující a neuspokojivou.
    Poslanci navrhují zrušit celou vyhlášku, ačkoliv jim vadí hlavně paragraf, který stanovuje pro každou skupinu historických elektrospotřebičů jen jeden kolektivní systém. "Jednotlivá ustanovení vyhlášky jsou natolik provázána, že efektivní nápravy může být dosaženo jen zmenšením celé vyhlášky," stojí v návrhu.
    Ústavní soud svolal vyhlášení nálezu na 11. února. Zpravodajem je předseda soudu Pavel Rychetský.
Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů