zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ústavní soud rozhodne o vyhlášce upravující odběr elektroodpadu

06.02.2009
Odpady
Ústavní soud rozhodne o vyhlášce upravující odběr elektroodpadu
Ústavní soud (ÚS) příští týden vyhlásí nález, který může výrazně ovlivnit zacházení s elektrošrotem a starými spotřebiči v Česku. Soud po bezmála tříletém zkoumání rozhodne o návrhu skupiny poslanců na zrušení vyhlášky o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady. ČTK to zjistila z úřední desky. Vyhláška podle navrhovatelů z řad ČSSD vytváří monopol a brání svobodnému podnikání.
    Sporným bodem vyhlášky je tvorba takzvaných kolektivních systémů na sběr elektrospotřebičů. Provozovatelé kolektivních systémů jsou společnosti založené výrobci a dovozci, které zajišťují povinný zpětný odběr elektrošrotu, například provozují odběrná místa.
    Pro odběr spotřebičů uvedených na trh po roce 2005 mohou výrobci a dovozci vytvářet různé individuální i kolektivní systémy. Pokud je ministerstvo zapíše na seznam, mohou fungovat vedle sebe a konkurovat si. Pro starší výrobky, které se na trh dostaly před 13. srpnem 2005, je ale podle vyhlášky nutné zřídit jen jeden kolektivní systém v každé typové skupině spotřebičů.
    Například historické velké domácí spotřebiče smí zpětně odebírat jen společnost Asekol, osvětlovací zařízení firma Ekolamp a staré lékařské přístroje firma Rema. Podle ústavní stížnosti je omezení na jediný kolektivní systém chybou.
    Navrhovatelé míní, že ministerstvo životního prostředí vedené před časem Liborem Ambrozkem (KDU-ČSL) vyhláškou vytvořilo monopolní prostředí. "Vyhláška závažným způsobem zasahuje do svobody podnikat v dané oblasti, respektive takové podnikání zcela znemožňuje," uvedli navrhovatelé ve stížnosti. Stanovisko tehdy nepřímo podpořil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vyhlášku označil za omezující a neuspokojivou.
    Poslanci navrhují zrušit celou vyhlášku, ačkoliv jim vadí hlavně paragraf, který stanovuje pro každou skupinu historických elektrospotřebičů jen jeden kolektivní systém. "Jednotlivá ustanovení vyhlášky jsou natolik provázána, že efektivní nápravy může být dosaženo jen zmenšením celé vyhlášky," stojí v návrhu.
    Ústavní soud svolal vyhlášení nálezu na 11. února. Zpravodajem je předseda soudu Pavel Rychetský.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí