zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brněnský scarabeus čeká stále na rozhodnutí

07.02.2009
EIA
Brněnský scarabeus čeká stále na rozhodnutí

Veřejnost požaduje podrobné hodnocení stavby ve variantách

Děti Země v polovině ledna odeslaly na krajský úřad v Brně své námitky ke stavbě nového obchodního centra nad plánovaným odsunutým železničním nádražím, jehož podoba připomíná scarabea. V nich ve dvanácti bodech požadují provést podrobné vyhodnocení stavby na životní prostředí, a to ve variantě s čistým odsunem s tramvají nebo s městskou rychlodráhou a dále ve variantě s nádražím v centru podle plánu koalice Nádraží v centru. Další vývoj je nyní v rukou odboru životního prostředí krajského úřadu.

„Podrobné vyhodnocení je pro zdraví současných i budoucí uživatelů tohoto centra a nádraží určitě nutné, ale uvidíme, co na to krajský úřad, který ve stavbě může vidět i politikum,“ tvrdí Miroslav Patrik z Dětí Země.

Ty ve svých námitkách především upozornily na nutnost provést podrobné měření intenzit hluku a koncentrací emisí výfukových plynů z dopravy, přesnější výpočty intenzit dopravy a také zohlednit rizika možných záplav.

Jelikož lhůta pro vydání rozhodnutí o dalším postupu při hodnocení vlivů stavby na životní prostředí krajskému úřadu vypršela již na konci ledna, Děti Země proto očekávají jeho rozhodnutí již příští týden.

„Na očekávané překračování limitů denních koncentrací prachu i limitů hluku z aut upozornil i krajský hygienik, který proto nedoporučil ve scarabeu stavět byty, ale jen hotel či penzion,“ doplňuje dále Patrik a připomíná, že investor stavby je stále neznámý.

V nové budově o impozantních rozměrech 350 x 230 metrů a výšky 40 metrů s pěti patry nad kolejišti mají být kromě administrativních a obchodních prostor k pronajmutí, také odpočinkové zóny a dále téměř 1700 parkovacích míst pro osobní a nákladní automobily.

Záměr projektuje brněnská firma FA PAROLLI, s. r. o., která očekává, že nový dopravní uzel nabídne lidem nejen komfortní zastřešení železničního a autobusového nádraží, ale i velký počet parkovacích ploch a množství nákupních příležitostí a různých služeb. Výstavba podle ní proběhne v letech 2013-5 spolu s nádražím.

Samotné odsouvané železniční nádraží v Brně je ale od 12. prosince 2008 bez územního rozhodnutí, neboť na základě čtyř žalob podaných Dětmi Země, sdružením Stará Osada – Židenice, Městskou částí Brno-Židenice a 13 osobami ho zrušil Krajský soud v Brně. Nové lze očekávat na konci roku 2009 či až na jaře 2010.

Podrobnější informace:

1) krajský úřad v Brně, odbor ŽP: Ing. Jiří Hájek – tel. 541 652 621, hajek.jiri@kr-jihomoravsky.cz

2) firma FA PAROLLI, s. r. o. Brno – tel. 549 246 363, parolek@volny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí