zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

09.02.2009
Obecné
Krátce - různé

Na osm desítek ekologů se na konci února zúčastní mapování výskytu velkých šelem v Beskydech. Takzvaným vlčím hlídkám se během loňské sezony podařilo získat 16 údajů o přítomnosti rysa, 18 o vlcích a drápance na stromě prokázaly přítomnost medvěda.

Turecký parlament dnes schválil Kjótský protokol, který zavazuje průmyslové státy, aby do roku 2020 snížily v průměru o pět až sedm procent emise skleníkových plynů. Informovala o tom agentura AP.
Ankara tento dokument, který byl přijat v prosinci 1997, původně odmítala schválit s odůvodněním, že je nejprve zapotřebí, aby se dostatečně rozvinul turecký průmysl. Avšak pod tlakem Evropské unie Turecko nakonec souhlasilo, že ke Kjótskému protokolu přistoupí.
S Tureckem tak dosud k protokolu přistoupilo 184 států. ČR jej ratifikovala v roce 2001.

Evropská komise přivítala zprávu Evropského parlamentu stanovující doporučení pro budoucí politiku Unie v oblasti změny klimatu. Schválení konečné zprávy vypracované dočasným výborem pro změnu klimatu silně podporuje ambiciózní opatření Komise k řešení klimatického problému. Daná doporučení doplňují Sdělení o nové globální klimatické dohodě, které bylo přijato minulý týden. Zpráva zdůrazňuje, že boj proti změně klimatu vytvoří nová pracovní místa a sníží závislost Evropy na dovozu fosilních paliv a přinesou sociální výhody pro občany. Evropská komise vítá, že zpráva podporuje návrh, aby se rozvinuté země zavázaly ke snížení emisí skleníkových plynů a to až o 25-40% od roku 1990 do roku 2020 a nejméně o 80% do roku 2050.

V kauze nelegálních odpadů dovezených z Německa do areálu bývalého kravína v Libčevsi na Lounsku padla první obžaloba. Před soudem se bude zpovídat jednatel jedné z dopravních firem, které se na dovozu odpadu podílely. V dalších dvou řízeních kvůli nelegálnímu odpadu je stíháno celkem osm osob, obžaloba dosud nebyla vypracována.

Popeláři v Českých Budějovicích vlastní od včerejšího dne nové ekologické auto na svoz odpadu. Vůz za tři a půl milionu korun jezdí na stlačený zemní plyn, tím šetří životní prostředí a může se pochlubit také o polovinu menší hlučností. Auto pojme téměř jedenáct tun odpadu a vyvine rychlost až devadesát kilometrů v hodině.

Nový Jičín a spolu s ním i ostatní města a obce v regionu řeší velký problém. Kapacity skládky komunálního odpadu v nedalekých Životicích bude během maximálně osmi let zcela vyčerpána. Města proto pomýšlejí na vybudování vlastní spalovny odpadů. Její cena je ale astronomická - zhruba jednu miliardu korun.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí