zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sarančata, shlukněte se!

08.02.2009
Obecné
Sarančata, shlukněte se!

Sarančata (Locusta) mohou během svého života projít radikální změnou. Ze solitérně žijící formy se najednou stanou příslušníky miliardového hejna, které migruje na velké vzdálenosti a zpustoší veškerou vegetaci, která mu přijde do cesty. V listopadu 2008 se v Austrálii vyskytlo hejno, které na délku měřilo šest kilometrů. Sarančata také opakovaně devastují některé části Afriky, Číny a Spojených států. 

Osamoceně žijící sarančata a sarančata v hejnech se liší nejenom chováním, ale také morfologicky. Až do roku 1921 se proto vědci domnívali, že jde o dva různé druhy. Objev, že jde ve skutečnosti o příslušníky téhož druhu, přinesl otázku, co je příčinou tak radikální změny. Odpověď přinesl teprve současný výzkum odborníků z Cambridgeské univerzity, jehož výsledky publikuje časopis Science.

Laboratorní experimenty dokázaly, že stimulem k proměně sarančete z jedné formy do druhé může být lechtání jeho končetin. V přírodě k němu dochází v situaci, kdy je málo potravy, sarančata se shlukují kolem zbývajících zdrojů a lezou přes sebe. Tento fyzický kontakt v nervovém systému sarančat na přechodnou dobu (méně než 24 hodin) podstatně zvýší hladinu serotoninu. A právě tento neurotransmiter je zřejmě důvodem změny antisociálního hmyzu v extrémně společenskou formu.

V dalších pokusech vědci zjistili, že pokud produkci nebo působení serotoninu uměle zablokují, mohou sarančata lechtat nebo je nechat lézt přes sebe a ke vzniku hejna nedojde. Naopak injekce serotoninu nebo látky, která jej napodobuje, způsobila, že se do společenské formy začala měnit i osamoceně chovaná sarančata.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí