zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

10.02.2009
Obecné
Krátce - různé

Od 9. do 15. února se v Bruselu bude konat Evropský týden udržitelné energie 2009, na který by mělo zavítat více než šest tisíc registrovaných účastníků. Vrcholem bude podpis smlouvy v úterý 10. února v Evropském parlamentu, kterou se téměř čtyři sta obcí napříč celou EU zaváže k radikálnímu snížení emisí CO2 do roku 2020 a k dodržování energetických akčních plánů.

Zhruba 13 miliard korun (4 %) z celkové alokace Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) je možno využít k ekologickým investicím do bytového fondu. EU tím otevřela možnost finančně podpořit zateplování a jiné ekologické úpravy bytů a domů bez ohledu na to, kde tyto nemovitosti stojí. Vzhledem k tomu, že více než 26 % Čechů bydlí v panelových domech, může tento fakt významně přispět k úsporám energie v ČR. Dříve bylo možné čerpat evropské dotace na opravy bytového fondu pouze pro tzv. problémové čtvrti v městech nad 20 tisíc obyvatel.

Poslanci projednali v pátek ve druhém čtení vládní návrh zákona o těžebním odpadu. Ten by měl pomoci přizpůsobit formy nakládání s těžebním odpadem směrnicím Evropské unie (EU). Návrh má řešit, na základě požadavku Směrnice Evropského parlamentu a Rady z roku 2006, otázku nakládání s odpady vzniklými při těžbě nerostů, při geologických pracích a při těžbě rašeliny. Cílem je zavedení požadavků Směrnice do českého právního řádu, který doposud postrádá komplexní ustanovení o těžebních odpadech.

Doporučení pro rozvoj sjezdového lyžování v Krkonoších, jak ho vypracoval expertní tým Ministerstva životního prostředí, nepočítá zhruba s třetinou ze 66 v současnosti uvažovaných investičních projektů. Tým vyhodnotil soulad záměrů s ochranou životního prostředí a snažil se zakomponovat do plánů zlepšení dopravní situace v nejvyšších českých horách. Například projekt lanové dráhy na Medvědín experti doporučili vést jinou trasou, aby se lanovka a sjezdovka vyhnuly vzácným bukovým porostům, a ukončit v půlce hory. Na Lysé hoře pak ochránci přírody nedoporučují umělé zasněžování v hranici nad lesem.

Lesní škola v britské obci Timperley oslovila firmu Bridgestone se žádostí o pomoc při realizaci projektu obnovy povrchu hřiště. Bridgestone se obrátila na společnost, která provádí recyklaci pneumatik, a vyjednala u ní pro tento školní projekt podporu. Nový povrch z recyklovaných pneumatik díky poréznosti nevytváří kaluže. Navíc je dost měkký na to, aby se děti při pádu nezranily. Plocha hřiště o rozloze 500 m2 je vyrobena z měkké, bezpečné, propustné a obarvitelné granulované pryže získané recyklací pneumatik. Jedná se tedy o ideální materiál pro sportovní a rekreační hry.

Počítače z kartonu? Proč ne!
V únoru proběhne v New Yorku konference Greener Gadget, jejímž tématem bude elektronika a ekologický design. Jedním z výrobků, přihlášených do souběžné designérské soutěže, je i počítač, jehož skříň je vyrobena z lepenky. Geekovská komunita tento koncept, soudě podle reakcí v diskusních fórech, sice neocenila, lepenkovému počítači ale nelze upřít zajímavou industriální estetiku.

Ekologicky šetrné písmo
Všudypřítomný "zelený étos", zdá se, dorazil i do oblasti digitálního tisku, ale kupodivu z trochu jiné strany, než bychom očekávali. Nizozemské grafické studio SPRANQ totiž vyvinulo speciální ekologický font, který šetří inkoust, a tím i životní prostředí. Děrované písmo je nejen cool, ale k jeho vytištění se prý spotřebuje o 20 % méně inkoustu. Font je navíc zdarma.

 

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí