zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Debata o jádru se zpolitizovala, řekl Bursík

10.02.2009
Energie
Debata o jádru se zpolitizovala, řekl Bursík

Ministr pro životní prostředí Martin Bursík (SZ) v Nedělní partii TV Prima připustil, že boj proti jaderné energetice je v Česku velmi těžký. Podle něj je podpora jaderné energetiky mezi lidmi v České republice velmi vysoká.

„Tuhle debatu (televizní anketu) prohraji. Veřejné mínění v ČR je hodně nakloněno pro jádro,“ uvedl Bursík v pořadu. Potvrdilo to i hlasování diváků, pro jadernou dostavbu se vyslovilo 86 hlasujících. Bursík však uvedl, že nyní není aktuální jednat o dostavbě Temelína.

„Nebude to takhle hrr, takhle vláda nebude rozhodovat o jaderných elektrárnách,“ řekl Bursík a dodal, že ČEZ už požádal o odborné posouzení dostavby, ale to bude trvat dva roky.

Osobně je však Bursík stále proti jaderné energetice: „Já bych pro to (v parlamentu) nehlasoval. Ze světového pohledu není jádro řešení, jen tři procenta energie ve světě vznikají z jádra.“ Bursík ale zdůraznil, že o energetické politice země by neměl rozhodovat parlament. „To je otázka exekutivy, vlády.“

Obhajoval plyn, dřevo a biomasu

Bursík také řekl, že debata zda jádro ano nebo ne se zpolitizovala. „Debata je jen ano - ne. Připomíná mi to trochu náboženství,“ řekl Bursík a zdůraznil, že fundovaněji se bude moci k problému vyjádřit až za několik měsíců, protože nyní se řeší otázky, jak a kam ukládat vyhořelé palivo.

Zdůraznil také, že jádro sice v ČR zajišťuje 30 procent elektrické energie, ale ne veškeré energie. Nemůže nahradit plyn, jímž se topí. Podle něj je vytápění elektřinou vůbec nejdražší.

Vyslovil se i pro větší využití dřeva a biomasy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí