zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Porubě se má v pondělí začít kácet i přes nesouhlas občanů

16.02.2009
Příroda
V Porubě se má v pondělí začít kácet i přes nesouhlas občanů

OSTRAVA – Alej v ulici Kopeckého v ostravské čtvrti Poruba má v příštím týdnu (od 16. února) padnout. Vylepené plakáty v tamních domech vyzývají k vyklizení ulic, záměr vykácet alej potvrdili úředníci i na telefonický dotaz občanů. „Doufali jsme, že porubská radnice vyslyší námitky 2400 občanů podepsaných pod peticí a ustoupí od kácení místních zdravých stromů. Dnešní situace bohužel ukazuje, že magistrát nestojí na straně ochrany zeleně a životního prostředí obyvatel,“ uvedla Ing. Helena Váňová z ostravské pobočky Arniky.

V Porubě přitom dochází již několik let ke kácení desítek zdravých stromů v rámci projektu tzv. estetizace a humanizace zeleně (1). „Jde o ukázkový příklad, kdy jsou stromy likvidovány z jiných než opravdu závažných důvodů, daných zákonem. Nové parkovací plochy, jimiž magistrát argumentuje, nemohou být za takový důvod považovány. Podobné případy nás vedly k formulaci pěti požadavků na změnu legislativy týkající se ochrany zeleně (2),“ doplnila mluvčí Arniky Zora Kasiková.

Podstatný je i fakt, že ke kácení dochází v Ostravě, která patří k místům s nejvíce znečištěným životním prostředím v republice i v Evropě. Stromy přitom mají nezanedbatelný význam pro kvalitu života – kromě jiného eliminují škodlivé prachové částice a eliminují znečištění ovzduší. „Jde navíc o městskou památkovou zónu, kde má být kladen důraz na zachování původního charakteru místa,“ podotkla Váňová.

Tisková zpráva sdružení Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí