zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pětina Kladna má ekologičtější pouliční osvětlení

17.02.2009
Ovzduší
Energie
Pětina Kladna má ekologičtější pouliční osvětlení

Kladno - Město Kladno instalovalo na pětině svého území ekologičtější svítidla. Od nového veřejného osvětlení si slibuje snížení nákladů na elektrickou energii a údržbu i celkově příjemnější atmosféru v rezidenčních čtvrtích. Novinářům to dnes řekl primátor Dan Jiránek (ODS).

Do výměny téměř 1400 světelných bodů město investovalo 7,8 milionu korun. "Návratnost máme propočítánu na zhruba 5,5 roku, přičemž celková předpokládaná úspora za 15 let je téměř 25 milionů," vyčíslil primátor. Připomněl, že Kladno bylo vždy vnímáno jako město, které je z hlediska ochrany životního prostředí problematické, a tak je podle Jiránka zapotřebí se snažit dvojnásob.

Obnova svítidel se týkala především rezidenčních čtvrtí, ale i městských hlavních tahů. Nové osvětlení bylo instalováno ve 118 kladenských ulicích v lokalitách Rozdělov, Ostrovec, Na Šestém, Korea, Centrum a Kročehlavy.

"Světlo dopadá přesně tam, kam má, tedy na chodník a silnici, nikoliv například do oken okolních domů. Jeho teplá bílá zář je navíc velmi blízká světlu dennímu," ocenil vedoucí odboru dopravy a služeb kladenského magistrátu Tomáš Fujan. Příznivým efektem bude by mělo být i snížení produkce oxidu uhličitého a stoprocentní recyklovatelnost použitých hliníkových komponentů.

Nové osvětlení si pochvaluje i ředitel kladenských strážníků Stanislav Procházka. Podotkl, že kamerový systém má nyní v noci větší účinnost. Dříve totiž jas pouličního osvětlení bezpečnostní kamery při zaostřování oslepoval. Nyní se to už podle Procházky nestává

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí