zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ohlédnutí za soutěží Cesty městy

18.02.2009
Obecné
Ohlédnutí za soutěží Cesty městy

Co je to vlastně zklidňování dopravy?

Pod pojmem zklidňování dopravy si můžeme představit souhrn opatření a nástrojů sloužících ke zvýšení užitné hodnoty komunikace. Vedle zlepšení životního prostředí v dané lokalitě by měly vést také ke zvýšení bezpečnosti účastníků silničního provozu, zejména chodců a cyklistů na úkor dosud nadřazeného postavení automobilové dopravy. Principy zklidňování dopravy se postupně stávají součástí podkladů pro stavby a úpravy pozemních komunikací.

Proč zklidňovat dopravu?

·         Aby se automobilová doprava přizpůsobila prostředí sídla (snížení rychlosti projíždějících vozidel, snížení jejich plošných nároků v rámci uličního prostoru).

·         Aby se zvýšila bezpečnost provozu a zvláště bezpečnost ohroženějších skupin jeho účastníků (dětí, seniorů, lidí se sníženou pohyblivostí a cyklistů).

·         Aby automobilová doprava nebyla nadřazována ostatním druhům dopravy.

·         Aby se dopravní zátěž komunikací snížila na míru únosnou pro dané území.

·         Aby doprava přestala být jedinou preferovanou funkcí uličního prostoru.

·         Aby se zvýšila estetická funkce veřejného prostoru měst a obcí (volba vhodného mobiliáře, doplnění veřejné zeleně apod.)

Které kraje ČR jsou v soutěži nejaktivnější?

Za dosavadní sedmiletou historii soutěže je nejvíce zastoupen Moravskoslezský kraj se 16 soutěžními projekty, následuje Plzeňský kraj se 13 a Pardubický kraj s 12 projekty. Ústecký, Jihomoravský a Jihočeský kraj jsou shodně prezentovány 11 přihláškami. V posledním uzavřeném ročníku soutěže byl nejaktivnější Jihomoravský kraj, ze kterého bylo přihlášeno 5 dopravních řešení.

S jakými projekty města a obce soutěží?

Přihlášená řešení lze dle jejich rozsahu rozdělit na bodová, liniová a plošná, což také odpovídá novým kategoriím soutěže. Konkrétní typy řešení jsou uvedeny v následující tabulce:

 

Ing. Radek Patrný, Dopravní program Nadace Partnerství, www.nadacepartnerstvi.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí