zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Snadnější třídění pomůže recyklaci s odbytem

17.02.2009
Odpady
Snadnější třídění pomůže recyklaci s odbytem

Aby překonala krizi na trhu s vytříděnými odpady, musí vláda podle Hnutí DUHA cílenou novelou zákona rozhýbat domácí recyklační průmysl a domácnostem usnadnit třídění odpadu.

Poptávka po recyklovaných materiálech – stejně jako po ropě, železné rudě, hliníku a dalších surovinách – v posledních měsících vinou finanční krize prudce klesla. Více odpadků tak zbytečně končí na skládkách. V pondělí (16. 2.) budou v Praze o krizi jednat experti vlád ze všech zemí EU [1].

Propad poptávky není u všech druhů odpadu stejný. Mnohem lépe jdou na odbyt kvalitní, dobře vytříděné odpadní suroviny. Proto Hnutí DUHA připomnělo, že pohodlnější třídění zajišťuje čistější druhotné materiály. Pokud lidé domů dostávají barevné pytle, namísto aby museli chodit do barevných kontejnerů, nestává se, že by se v tříděném odpadu objevovaly jiné příměsi. V Letohradě (Pardubický kraj) i dalších evropských městech domácnosti za každý naplněný pytel druhotných surovin dostávají slevu z platby za popelnice.

Popelnice dnes stojí před každým domem, zatímco k barevným kontejnerům na tříděný odpad to průměrná domácnost má 138 metrů daleko. Proto je u nás recyklace několikrát nižší než v Německu či Nizozemsku.

Hnutí DUHA prosazuje čtyři klíčová opatření:

  • Důležité změny v zákoně o odpadech, které domácnostem usnadní třídění a podpoří recyklaci [2]. Martin Bursík už loni anoncoval, že je předloží Poslanecké sněmovně.

 

  • Součástí podle ekologické organizace musí být reforma poplatků za skládkování a pálení odpadků, aby se recyklace nadále vyplatila. Pak se nestane, že je výhodnější odpady posílat na skládku.

 

  • Veškeré výnosy z vyšších poplatků by měly jít na projekty měst a obcí, které domácnostem usnadní třídění odpadu, a na investice do českého recyklačního průmyslu. Domácí recyklační kapacity zajistí, aby země už nevyvážela tříděné suroviny do Číny a dalších vzdálených států a nebyla tolik závislá na nestabilním globálním trhu.

 

  • Přeřazení recyklace do nižší sazby DPH, které ministr životního prostředí navrhl ve čtvrtek. Vláda se na změně bude muset dohodnout s ostatními státy EU.

 

Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:

„Potřeba jsou hlavně urgentní změny v zákoně o odpadech, jež domácnostem usnadní třídění. Stoupne tak podíl dobře vytříděného, kvalitního odpadu, po kterém je pořád ještě větší poptávka. Stát musí cílenými investicemi rozhýbat domácí recyklační průmysl, abychom nebyli závisí na odběru odpadu Čínou. Peníze by ministři měli získat zvýšením poplatků za skládkování.“

„Kvůli krizi klesá odbyt prakticky všeho – ropy, železné rudy, hliníku i třeba recyklovaných surovin. Až se ekonomika opět rozhýbe, poptávka znovu stoupne. Ministři musí pomoci, aby recyklace mezitím zbytečně nekolabovala. Rozhodně má velký smysl dál třídit a recyklovat.“ 

Kontakt:

Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Podrobnosti: www.mzp.cz/cz/news_tz090209odpady_reditele

[2] Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=610
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí