zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropští ředitelé odborů odpadů řešili krizi na trhu druhotných surovin

17.02.2009
Odpady
Evropští ředitelé odborů odpadů řešili krizi na trhu druhotných surovin

Evropští ředitelé odborů odpadů se v pondělí 16. února sešli v Praze, aby se zabývali řešením dopadů ekonomické krize na trh s druhotnými surovinami v zemích Evropské unie.

Zástupci členských států EU se shodli  na nutnosti uplatňovat vhodná opatření pro podporu a ochranu trhu s druhotnými surovinami. Projednávali pak konkrétní návrhy, jak se  s krizí vypořádat. Závěry ze setkání budou podkladem pro jednání Rady EU pro životní prostředí, která se koná 2. března v Bruselu.

Účastníci navrhli řadu konkrétních opatření ke stabilizaci evropského systému nakládání s druhotnými surovinami např. vyhledávání nových trhů pro druhotné suroviny, zabezpečení kapacit pro jejich zpracování, daňové úlevy zaměřené na podporu trhu s recykláty, využívání výrobků z recyklátů při veřejných zakázkách (například materiál pro výstavbu protihlukových stěn u silnic a železnic). Dále  navrhli, aby Evropská komise připravila podrobnou aktuální analýzu toků druhotných surovin a kapacit zařízení pro jejich zpracování a využití v Evropské unii.  Společným cílem členských státu EU je zejména zvýšit soběstačnost Unie ve zpracování vlastního odpadu v souladu se stanovenou hierarchií nakládání s odpady.

Ministerstvo životního prostředí České republiky navrhlo  řadu opatření na podporu recyklace jako součást protikrizového balíčku české vlády. Tato opatření  sníží naší závislost na dovozu primárních surovin, pomohou rozšířit pracovní příležitosti v recyklačním průmyslu a současně omezí znečištění životního prostředí. MŽP rovněž nabízí finanční dotace z Operačního programu životní prostředí mimo jiné na podporu kvalitního třídění v obcích a výstavby dotřiďovacích  linek.

„Krize na trhu druhotných surovin je důsledek celosvětové ekonomické krize. Papír, plast, sklo a železo jsou velmi důležité druhotné suroviny, které mohou být použity jako náhrada primárních surovinových zdrojů a tím významně chránit životní prostředí,“ říká Veronika Hunt Šafránková, ředitelka odboru Evropské unie  Ministerstva životního prostředí České republiky, která také celé jednání vedla.

„Navrhovaná opatření povedou nejen ke stabilizaci, ale i k dalšímu rozšiřování a zkvalitňování systémů třídění odpadů v jednotlivých členských zemích EU,“ řekla Zdeňka Bubeníková, ředitelka odboru odpadů MŽP ČR.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí