zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

České předsednictví v Nairobi zahájilo výstavu o Joy Adamson

19.02.2009
Příroda
České předsednictví  v Nairobi zahájilo výstavu o Joy Adamson

České předsednictví v Radě EU v Nairobi zahajuje měsíční výstavu o jedné z nejvýznamnějších postav ochrany africké přírody Joy Adamson. Vernisáž výstavy se koná od 19:00 v keňském Národním muzeu.

Výstava, nazvaná „Joy Adamson: A long safari from Opava to Kenya“ představuje život Joy Adamson, ale i práci, kterou po sobě zanechala v ochraně keňské přírody. V Národním muzeu v Nairobi budou mít návštěvníci možnost obdivovat i její kresby, na nichž zachytila bohatství keňské flóry, ale i pestrost afrických národností, kmenů a etnik.

Na vernisáži bude rovněž pokřtěno anglické vydání životopisu Joy Adamson pod stejným názvem, který nese výstava (česká verze knihy vyšla pod titulem Setkání se smrtí), kterého se zúčastní i její autorka, bývalá konzulka českého velvyslanectví v Keni Zuzana Beranová.

Joy Adason se narodila jako Friederike Victoria Gessner roku 1910 v Opavě, tedy na území dnešní České republiky. V roce 1937 přijela poprvé do Keni, která se stala už navždy jejím druhým domovem.

Joy Adamson po světě proslavil především příběh lvice Elsy, kterou vychovala od kotěte, aby ji nakonec vrátila zpět africké divočině. Život Joy Adamson se ale netočil pouze kolem lvice Elsy. Její vášní bylo kromě přírody i výtvarné umění. Série jejích kreseb keňské květeny získala zlatou Grenfellovu medaili. Cyklus, v němž ztvárnila tváře zástupců afrických kmenů, se stal součástí keňského národního dědictví.

Joy Adamson výrazně přispěla také k založení tří keňských národních parků Hell´s Gate, Meru a Samburu. V roce 1980 byla zavražděna svým bývalým zaměstnancem, kterého předtím propustila za drobnou krádež.

Zítra odpoledne bude slavnostně zahájena také zkrácená verze výstavy, kterou mají možnost přímo v sídle Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) v Nairobi zhlédnout delegáti právě probíhajícího 25. zasedání Řídící rady UNEP a Globálního fóra ministrů životního prostředí.

Další informace:

www.joyadamson.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí