zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesnické společnosti neuspěly

19.02.2009
Les
Lesnické společnosti neuspěly


BRNO - Žaloby šestnácti lesnických společností proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, podle kterého jsou Lesy ČR povinny postupovat dle zákona o zadávání veřejných zakázek, zamítl včera Krajský soud v Brně.

Potvrdil tak rozhodnutí antimonopolního úřadu, podle něhož jsou Lesy ČR veřejným zadavatelem, a tím musejí na zakázky vyhlašovat veřejné tendry. Nutnost vypisování výběrových řízení se nezamlouvala některým lesnickým společnostem, které přišly o původní zakázky. Firmy se včerejším verdiktem nesouhlasí. Uvažují o podání kasační stížnosti a o požadavku na Lesy ČR, aby jim zaplatily náhradu škody, informoval zástupce žalobců Libor Nedělka.

Spor o zákonnost postupu Lesů ČR trval od r. 2005, kdy vybraly firmy na zpracování dřeva. LČR se tehdy tímto zákonem neřídily, nebylo totiž zřejmé, zda jsou jako státní podnik veřejným zadavatelem. Antimonopolní úřad jejich tehdejší rozhodnutí posvětil, avšak už na počátku roku 2006 rozhodl opačně, že LČR vlastně jsou veřejný zadavatel, a proto se měly zákonem o veřejných zakázkách už v roce 2005 řídit. LČR tedy zrušily sporné smlouvy a vypsaly výběrová řízení podle pravidel ze zákona, což dělají dosud.

V soudním souboji dvou oborových organizací Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství (SPLH), jehož firmy měly ve větší míře původní smlouvy, a České asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) jde o miliardy korun. Navzájem na sebe podaly mnoho žalob, stejně jako na rozhodnutí ÚOHS. Včerejší rozhodnutí brněnského krajského soudu dopadlo stejně pro jednotlivou žalobu Lesů Hluboká nad Vltavou i pro hromadnou žalobu 15 dalších lesních společností. Všechny neuspěly a LČR jako veřejný zadavatel už v roce 2005 měly a stále mají vyhlašovat na své zakázky tendry. Rozsudek se nezabýval dohady, zda LČR při zadávání zakázek v roce 2005 jednaly protizákonně, či nikoliv.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí