zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Neschválení novely zákona o EIA vede k žalobě proti ČR

20.02.2009
EIA
Neschválení novely zákona o EIA vede k žalobě proti ČR

Poslanecká sněmovna dnes zamítla vládní návrh novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). České republice tak urgentně hrozí žaloba u Evropského soudního dvora a následné vysoké sankce.

Návrh schválila vláda již v září 2008 v reakci na výtku Evropské komise, že současná česká legislativa není zcela v souladu s evropskou směrnicí o EIA, neboť dostatečně nezaručuje všem přístup k soudní ochraně. Možnost napadnout žalobou správní rozhodnutí (například územní rozhodnutí) je oproti požadavku evropské směrnice v ČR omezená.

„Je naprosto nepřijatelné, že zamítnutí vládního návrhu podpořili i vládní poslanci. Takové jednání ohrožuje budoucnost vládní koalice. Takto nemohu garantovat plnění vládní politiky v ochraně životního prostředí,“ reagoval na hlasování poslanců ministr životního prostředí Martin Bursík.

Variant nápravy tohoto neuspokojivého stavu bylo více. Po opakovaných a detailních konzultacích s jinými ministerstvy, kraji i dalšími, kdo návrh připomínkovali, zvolilo MŽP z hlediska dopadu na český právní řád naprosto minimalistické řešení. Přesto poslanci, včetně několika koaličních, návrh zamítli.

Evropská komise již loni potvrdila, že pokud ČR nepřijme v brzké době nápravu, podá žalobu u Evropského soudního dvora. Dnešní nezodpovědné a výhradně politicky motivované jednání některých poslanců způsobilo, že náprava nebude moci být v dohledné době provedena a Česká republika tak čelí vážnému riziku podání žaloby.

Jarmila Krebsová, tiskové oddělení MŽP

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí